Akcesoria rowerowe

Wybieramy trenażer rowerowy

Wybieramy trenażer rowerowy

Trwające lato jeszcze daje okazję do uprawiania naszego kochanego sportu, ale wkrótce będziemy zmuszeni do założenia zimowych kurtek, butów z wysokimi cholewkami i uzbrojenia się w szaliki, rękawiczki i czapki. Oczywiście, nie wszyscy. Trenażer rowerowy wyklucza z tej grupy wszystkich cyklistów, którzy za nic nie oddadzą swojej pasji w posiadanie jesienno – zimowej chandry, krótkich dni i braku słońca. Trenażer rowerowy jest dla nas narzędziem, które przedłuża nam przyjemność z roweru na cały rok. No i niestety likwiduje pomysły na wygodne wymówki – już nie ma złej pogody na trening. 

Sprawdź również


Dobry trenażer rowerowy to wydatek dość duży, ale może służyć kilku rowerom z jednej strony, z drugiej – przez wiele sezonów zimowych być oparciem dla naszej kondycji, sprawności i dynamiki. Wybieramy dziś trenażer rowerowy – podpowiemy jakiego powinniśmy szukać, używać i czym się kierować przy jego wyborze. Na końcu oczywiście decyzję pozostawiamy Wam, zatem – w drogę!

Jak mam wybrać trenażer do roweru?

Jeśli już stoimy przed takim pytaniem, oznacza to że się na taki trenażer zdecydowaliśmy. Wybór na rynku jest spory, a poszczególne modele różnią się między sobą sposobem montażu, skalą ingerencji w konstrukcję roweru, głośnością i możliwościami. Od prostych modeli rolkowych po zaawansowane urządzenia wielofunkcyjne które w połączeniu z aplikacjami tworzą wirtualny model jazdy i dopasowują się do niego – tak szeroki jest dziś wybór. Pomożemy wybrać wśród trzech podstawowych grup sprzętowych. 

Trenażer interaktywny – trener i wizjoner w jednym

Najbardziej zaawansowana grupa sprzętu. Topowy w tym wymiarze model firmy Elite – Direto XR-T jest jednym z najlepszych urządzeń tego typu na rynku. Posiada kasetę, którą montujemy w miejsce naszej własnej, w naszym rowerze zamiast całego tylnego koła. Urządzenie symuluje podjazdy za pomocą magnesów zbliżanych do koła zamachowego, ale ponieważ robi to z pomocą bardzo rozbudowanej elektroniki – jesteśmy przenoszeni do łudząco podobnego rzeczywistości filmu, w którym ścigamy się z czasem lub innymi zawodnikami.

trenażer rowerowy do treningu rowerowego w zaciszu domowym

Trenażer Elite Direto XR-T jest też wybitnie uzdolnionym asystentem treningowym – mierzy naszą moc, czas, kadencję, współpracuje z pulsometrami i smartfonami, wspiera protokoły bluetooth i ANT+. Jest na tyle kompleksowy, na ile pozwala współczesna technologia. Za 3000 zł kupujemy więc nie tylko opór na tylne koło, ale wręcz partnera treningowego, który będzie nas motywował, wspierał i mobilizował do poprawiania swoich własnych osiągów. Dzięki temu trenażery Elite pozwalają w zdawałoby się straconym sezonie zimowym przesuwać własne granice i nieustannie rozwijać. Dla nas bomba! Poza Direto XR-T równie dobry i nieco tańszy będzie model Elite Suito-T – równie rozbudowany, ale nieco innej konstrukcji. 

Trenażer rolkowy – symulator jazdy

Można by powiedzieć – realistyczny symulator jazdy, posługując się terminologią graczy komputerowych. Modele rolkowe, jak Elite Quick Motion (1550zł) czy Elite Nero (2800zł) bardzo dobrze oddają charakterystykę normalnej jazdy na rowerze. Dzieje się tak dlatego, że rolki po których porusza się rower, są symulacją głównie powierzchni – nie musimy nic montować, zmieniać kół: po prostu stawiamy rower i ruszamy. Co prawda trenażer rolkowy dość wysoko stawia poprzeczkę w kwestii ruchu – wymaga odpowiedniego obycia i raczej nie jest to sprzęt dla amatorów – ale ma dwie ogromne zalety.

Pierwsza, oczywista – świetne oddanie realiów jazdy. Wyższe klasą modele mają koło zamachowe, które doskonale tworzy opór. Przez swoje przywiązanie do rzeczywistości trenażery rolkowe są bardzo lubiane. Druga z ogromnych zalet to kompaktowa konstrukcja. Rolkowy model możemy spokojnie złożyć po treningu i wsunąć pod łóżko, a jeśli jesteśmy w tym względzie potrzebujący – możemy go nawet ze sobą zabrać w podróż. 

Trenażer pod tylne koło – popularny i dobry

Dla wielu trenażer pod tylne koło jest pierwszym i ostatnim modelem, jaki wybiorą. Świetnie spełnia swoją rolę jako przedłużenie sezonu i sprawia się jako źródło zachowania dynamiki ruchu w zimie. Ma relatywnie prostą konstrukcję. Składa się z stelażu, koła zamachowego z rolką oraz zacisków. Model Elite Novo Force 8 jest świetnym przykładem, jak takie urządzenie zrobić dobrze. Ma masywną konstrukcję która obsługuje koła o rozmiarze od 24 do 29 cali. 

trenażer rowerowy elite model suito-t

Koło zamachowe z dwoma magnesami połączone jest z rolką oporową, która dotyka do powierzchni tylnej opony. Na kierownicy montujemy manetkę, której przesunięcie zbliża bądź oddala od siebie magnesy przy kole zamachowym, tworząc iluzję większego bądź mniejszego oporu. Montaż jest bardzo prosty – oś tylną umiejscawiamy w odpowiednim uchwycie i zakręcamy zacisk. W wypadku Novo Force 8 mamy do czynienia z bardzo wygodnym, dużym chwytem i masywną rączką zacisku, przez co nie wymaga on od nas specjalistycznych kluczy. To odróżnia bardziej markowe modele od tych tańszych. 

Stabilność i głośność pracy Novo Force 8 również nie pozostawia nam kłopotliwych wątpliwości – sprzęt jest cichy i doskonale trzyma rower. Atut to również cena – trenażery Elite mają dość dużą rozpiętość cenową i podstawowe modele firmy, jak Novo Force 8 dostaniemy już za 600-700zł. 

Trenażer rowerowy – przyjaciel nie tylko zimą

Jeżeli istnieją jakiekolwiek względy które przeszkadzają nam w korzystaniu z roweru na świeżym powietrzu, trenażer rowerowy właściwie pozwoli nam je zastąpić. Oczywiście nie jest to prawdziwa jazda na rowerze, wciąż poruszamy się na sprzęcie treningowym, ale możliwości ma on coraz większe. Modele interaktywne są profesorami fizjonomii i specjalistami od treningu zatrudnionymi  w dwóch celach: utrzymania naszej kondycji i sprawności ruchowej, oraz zapewnienia nam nieustannego rozwoju jako rowerzysty. Z obu zadań wywiązują się znakomicie, a aby to robiły nie bójmy się zaufać profesjonalnym sklepom i markom: tylko wtedy mamy gwarancję prawidłowej pracy i możliwości. 

Udostępnij