Akcesoria rowerowePorady

Ortlieb – torba bikepackingowa wysokiej klasy

Ortlieb – torba bikepackingowa wysokiej klasy

Bikepacking wdarł się szturmem w klasyczną rowerową turystykę i przyjął jako idealne rozwiązanie dla ambitnych podróżników, którzy dzięki niemu mogą pokonywać duże odległości w dobrym czasie. Gdybyśmy obrazowo mieli porównać bikepacking, jego odpowiednikiem byłby himalaizm w stylu alpejskim – bez ciężkiego ekwipunku, bez obozów, bez „oblegania góry” przez miesiące. Muhammad Ali krzyczał do Sonny’ego Listona „Lataj jak motyl, kąsaj jak pszczoła” – bądź lekki, szybki, dynamiczny. Działa jak widać w wielu dziedzinach. 

Aby działało skutecznie potrzebne są odpowiednie torby. Ortlieb wychodzi naprzeciw najbardziej wymagającym trendom – jeśli bikepacker ma wybrać sprzęt niezawodny i trwały, wytrzymały, lekki i łatwo montowalny, torba Ortlieb będzie dla niego idealna. 

Ortlieb – Torba dla wymagających

Istota bikepackingu to zapakować się lekko i równomiernie obciążać rower, by nie zakłócić jego zwrotności i dynamiki. Stąd nie ma tu klasycznego bagażnika na sakwy – przede wszystkim dlatego, że obciąża on tylną oś a gdy rower ma przejeżdżać przez trudny teren, będzie to przynosić duże utrudnienia w poruszaniu się. Jeśli teren będzie bardziej nieprzystępny, będziemy musieli zawrócić.

Dlatego też nie ma idealnych rowerów pod bikepacking – niektórzy używają z powodzeniem mocnych jednośladów MTB, polegając na jego wszechstronności i zwrotności. Bikepacking idealnie natomiast odnalazł się w świeżym nurcie, jakim są rowery gravelowe, fantastycznie wpisując się w całą filozofię jazdy na gravelu. 

Ortlieb torba na trudne wyprawy

Torby do bikepackingu są więc odpowiedzią na potrzeby wymagających turystów, którzy poza szosą wjeżdżają po prostu wszędzie tam gdzie chcą i używają do tego różnych rowerów. Z braku bagażnika wynika, że bagaż montowany jest w innych miejscach. Podstawowe rozwiązania w tej dziedzinie to:

  • Torba podsiodłowa – montowana na sztycy przykręcanej do rury podsiodłowej, często największa, z pojemnością dochodzącą do 15-20 litrów; masa przenoszona jest blisko środka ciężkości przez co nie zakłóca dynamiki

  • Torba na kierownicę – umieszczona między chwytami, z przodu

  • Torby na widelec – nietypowe umieszczenie, wykorzystujące widelec; zazwyczaj mają kształt podłużnego walca, znacznie mniejszego od klasycznych sakw

  • Torby pod ramę – często stosowane pod górną i dolną linią ramy;

Najważniejsze cechy tego osprzętu to takie jego umiejscowienie, by w niczym nie przeszkadzał – Ortlieb torby testuje na prawdziwych trasach, firma doskonale komunikuje się z kolarzami i zakup asortymentu z oferty niemieckiego producenta to gwarancja, że będziemy ciągle jechać lekko, szybko i z ogromną przyjemnością. A nasz bagaż będzie suchy, bezpieczny i zawsze pod ręką. 

Jedź zawsze, kiedy chcesz – Torby Ortlieb to swoboda wyboru

„Nie stać nas na rzeczy tanie” – jak mówi mądre powiedzenie i torby Ortlieb idealnie oddają ducha tej sentencji. Przede wszystkim, ich trwałość i absolutnie topowe wykonanie rozkładają ich zakup na lata, pozwalając cieszyć się bezpieczeństwem i swobodą wyboru trasy, czasu i miejsca. Są bowiem zawsze na miejscu, zapewniają że nasz bagaż zostanie tam, gdzie został umieszczony i zawsze będzie suchy.

Czy chcielibyśmy aby kamera czy portfel przemokły i urwane z roweru szukały szczęścia po przydrożnych rowach? Niekoniecznie, prawda? Wybierajmy więc mądrze. Potwierdzą to wszyscy Ci, którzy używają produktów Ortlieb – torba na kierownicę, sakwa, plecak: to wszystko działa tak, jak byśmy sobie tego zawsze życzyli. 

Torby ortlieb wysokiej jakości w terenie

Mając określony rower przeznaczony do bikepackingu (niezależnie od tego czy będzie to typowy MTB, czy gravel) możemy dobrać dedykowane do niego akcesoria bagażowe. Oto kilka z nich:

  • Ortlieb Seat Pack, cena ok. 550zł; przykład, jak firma tworzy produkty idealne: genialna, świetna torba podsiodłowa, mocowana do sztycy lub szyn siodła; ma regulowaną pojemność (od ośmiu do szesnastu litrów), zawór do wypuszczania powietrza (ułatwia szczelne zapakowanie), a tkaniny i konstrukcja są absolutnie unikatowe; wykonana tak, jakby miała przetrwać wojnę atomową – wszelkie połączenia materiałów są masywne, mocne i dają poczucie bezwarunkowego bezpieczeństwa.

  • Ortlieb Handlebar-Pack, cena ok. 410zł; jeśli chodzi o wykonanie, absolutny majstersztyk; podwójne mocowanie, całkowita wodoszczelność dzięki bliźniaczym zamknięciom rolowanym, elementy odblaskowe; umieszczona na kierownicy nie przesuwa się i nie zakłóca przebiegu linek; piętnastolitrowa torba na kierownicę Ortlieb o wszechstronnym zastosowaniu, umożliwiająca równomierne rozłożenie ciężaru i swobodne manewrowanie.

  • Torba Ortlieb Bike Packing na widelec, cena – około 200zł; mocowanie podobne do systemu znanego z sakw Back Roller, czy City – szybki zatrzask na goleni widelca pozwala na błyskawiczny dostęp do sakwy, jej zdjęcie i założenie; wykonanie z wytrzymałego materiału odpornego na przetarcia.

  • Ortlieb Frame Pack Rc, 400zł; torba Ortlieb do przewożenia cięższego ekwipunku – umieszczamy ją w środku trójkąta ramy na paskach Velcro; znajduje się praktycznie w centralnej części roweru więc nie zakłóca równowagi; doskonale uzupełni cały zestaw i pozwoli na idealne rozłożenie ciężaru na długich wyprawach.

Wolność na kołach – Torby Ortlieb

Kompletny zestaw jaki mogą stworzyć torby Ortlieb – torba na kierownicę, podsiodłowa, w środku ramy i na goleni widelca, pozwalają rozłożyć nasz ekwipunek na większej powierzchni, stosunkowo łatwo dostępnej. Dla rowerowych minimalistów, którzy chcą przede wszystkim jeździć lekko, swobodnie – to idealna propozycja, fantastycznie wpisująca się w świeżą, gravelową modę z jednej strony, a stanowiąca rozwinięcie klasycznych rozwiązań – z drugiej.

Bikepacking łączy w sobie wiele filozofii, będąc dla wielu świetnym kompromisem między sportowym a turystycznym podróżowaniem, niwelując wady dużych sakw i obciążenia z nich wynikającego. Torby Ortlieb są instrumentem który pozwala na absolutną wolność wyboru – drogi, czasu, miejsca i intensywności. Jesteśmy tylko my, rower i droga – bądź coś, co ją przypomina. Niezależnie od wyboru, torby Ortlieb pozwolą nam na bezpieczne jego pokonanie. 

Udostępnij