Porady

Jak ustawić licznik rowerowy?

Jak ustawić licznik rowerowy?

Ustawienie licznika rowerowego to czynność, która nie należy do skomplikowanych, a jednocześnie musi być wykonana we właściwy sposób, żeby urządzenie służyło nam sprawnie i efektywnie. Licznik to urządzenie, które śmiało można nazwać naszym rowerowym komputerem pokładowym. W podstawowych modelach ogranicza się on do pomiarów prędkości (aktualnej, maksymalnej i średniej), dystansu przejechanego w ciągu dnia oraz dystansu całkowitego, a także wskazywania aktualnej godziny. Zależnie od wybranego modelu, liczniki posiadają jednak znacznie większe możliwości i pomagają profesjonalnym zawodnikom w osiąganiu coraz lepszych wyników i odpowiednim planowaniu treningów, co przekłada się na późniejsze sukcesy w zawodach kolarskich.

Licznik rowerowy może być wyposażony w pulsometr i przekazywać nam informację o naszym pulsie, inne wyposażone są w czujniki kadencji lub tak jak w wypadku licznika Sigma BC 16.16, czujniki te można dokupić osobno. Są także modele wyposażone w GPS, dzięki czemu mogą obsługiwać nawigację i wskazywać nam drogę do celu, a także zapisywać nasze trasy, dzięki czemu później, w zaciszu domowym możemy je analizować lub udostępniać na portalach społecznościowych, dzieląc się ze znajomymi naszymi sukcesami. Niektóre liczniki, takie jak na przykład Sigma Baseline 1200 WL wskazują również temperaturę, co wbrew pozorom często przydaje się w trasie.

Do wyboru mamy także liczniki przewodowe i funkcjonujące w technologii bezprzewodowej. Modele z kablami są tańsze, ale jak łatwo się domyślić, są znacznie mniej wygodne w użytkowaniu ze względu na plączące się przewody.  Współczesne liczniki, na przykład wspomniany wcześniej Sigma BC 16.16 mogą przesyłać informacje na smartfona poprzez NFC czy Bluetooth. Skoro krótkie omówienie urządzenia mamy już za sobą przejdźmy teraz do meritum, czyli jak ustawić licznik rowerowy.

ustawienie licznika rowerowego bezprzewodowego sigma 16.16 sts

Ustawienie licznika rowerowego bez tajemnic

Ustawienie licznika rowerowego ogranicza się tak naprawdę do kilku podstawowych aspektów, które determinują jego właściwe działanie i umożliwiają mu wskazywanie prawidłowych, zgodnych ze stanem faktycznym informacji dotyczących prędkości, dystansu i innych danych. Jeżeli nie masz doświadczenia z licznikami i rozglądasz się za swoim pierwszym urządzeniem, wybierz sprzęt, który obsługuje polskie menu. Zdecydowanie ułatwi ci to właściwe ustawienie licznika rowerowego. Polskie napisy znacznie zwiększają komfort użytkowania licznika, a modeli wyposażonych w menu w naszym ojczystym języku jest naprawdę sporo, żeby daleko nie szukać, polskie menu posiada choćby wspomniany przeze mnie wyżej licznik Sigma BC 16.16. Dzięki temu ustawienie licznika rowerowego Sigma jest proste i przyjemne.

Jeżeli kupiłeś już licznik, pierwszą, najważniejszą i determinująca prawidłowe działanie rzeczą, którą powinieneś w nim ustawić, jest określenie wielkości twojego koła, a więc obwodu opony. Tutaj pomocne mogą być kalkulatory, przeliczające cale na milimetry. Sposób wprowadzenia tych danych zależny jest tak naprawdę od danego licznika, koniecznie więc przeczytaj instrukcję. Jednocześnie nie bój się, jeżeli na początku wciśniesz nie te przyciski, które powinieneś, licznikowi nic się nie stanie. Wystarczy go zresetować poprzez wyjęcie baterii. Po jej ponownym włożeniu licznik prawdopodobnie sam wyświetli Ci menu, w którym będziesz musiał wpisać parametry takie jak obwód koła, godzina, czy data. Jeżeli nie wiesz, jaki obwód ma twoje koło, sprawdź boczne ścianki swoich opon. Powinny być tam podane informacje takie jak obwód i szerokość opony oraz maksymalne obsługiwane ciśnienie. To najprostszy sposób, warto jednak zaznaczyć, że w tym wypadku pomiary mogą nie być dokładne. Jeżeli zależy Ci na dużej dokładności, możesz też w łatwy sposób sam zmierzyć dokładny obwód twojego koła z uwzględnieniem grubości bieżnika. Aby to zrobić, nakreśl kreskę w dolnej części opony na wysokości wentyla i drugą, dokładnie w tym samym miejscu na ziemi. Następnie przesuń rower tak, aby dane koło wykonało pełen obrót i ponownie zakreśl kreskę na ziemi tuż pod kreską zaznaczoną na kole. Następnie zmierz długość odcinka na ziemi i gotowe, uzyskałeś dokładny obwód swojego koła, który możesz wpisać do licznika.

Jeżeli wprowadziłeś już obwód twojego koła, to tak naprawdę najważniejszą czynność masz za sobą. To najważniejszy parametr, który umożliwia licznikowi wykonywanie prawidłowych pomiarów prędkości i dystansu. Teraz pozostało Ci już tylko ustawienie daty i godziny. Wiesz już, na czym polega ustawienie licznika rowerowego, przejdźmy zatem do drugiego aspektu, jakim jest jego montaż na rowerze.

Montaż licznika rowerowego – łatwo i szybko

Montaż licznika rowerowego to prosta czynność, do której niepotrzebne są żadne narzędzia. Wymaga jednak kilku niezbędnych akcesoriów. Jest to oczywiście licznik, a także uchwyt, czujnik oraz magnes. Zacznijmy od uchwytu. Montuje się go na kierownicy za pomocą gumowego paska lub tak, jak w przypadku liczników Sigma Baseline 1200WL czy Sigma BC 16.16 za pomocą małego, gumowego o-ringa. Montaż licznika rowerowego Sigma jest bardzo łatwy – wystarczy po prostu przyłożyć uchwyt w dogodnym dla nas miejscu na kierownicy, a następnie założyć gumkę na jeden zaczep, przeciągnąć pod kierownicą i zahaczyć na drugim zaczepie.

montaż licznika rowerowego na kierownicy typu baranek

To samo dotyczy czujnika, montowanego na widelcu. Tutaj jednak musimy pamiętać, aby był on ustawiony równolegle z magnesem, który będzie przytwierdzony do jednej ze szprych. Tak naprawdę nie ma znaczenia, na jakiej wysokości widelca zamontujesz te części, a teoria, że zmienia to wartość pomiarów, jest tylko popularnym mitem. Magnes na szprychę montowany jest poprzez docisk – należy lekko odkręcić go od uchwytu, przyłożyć do szprychy i dokręcić ręką tak, aby trzymał się pewnie i stabilnie. Jeżeli wybrałeś licznik w wersji z przewodem, musisz także pamiętać, aby odpowiednio utwierdzić przewód. Możesz go na przykład owinąć na ramie, lub przytwierdzić plastikowymi paskami, ale pamiętaj, żeby zrobić to w taki sposób, by w żaden sposób nie ograniczał Ci on zakresu ruchu, jaki możesz wykonać kierownicą. To tak naprawdę cała filozofia, mam nadzieję, że wiesz już, jak zamontować licznik rowerowy.

Wypróbuj licznik podczas jazdy.

Zarówno ustawienie licznika rowerowego, jak i montaż licznika rowerowego to proste czynności, które nie zabierają dużo czasu. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych aspektach, które jeszcze bardziej ułatwią cały proces. Pamiętaj, że niewłaściwie ustawiony licznik może wskazywać błędne wartości, a źle zamontowany może odczepić się w trakcie jazdy, co z kolei często prowadzi do jego uszkodzenia. Nie spiesz się zatem, sprawdź, czy wszystko dobrze trzyma się roweru, a kiedy upewnisz się, że licznik jest dobrze ustawiony i trzyma się kierownicy mocno, jak dziecko, które zjeżdża ze zbyt wysokiej górki, możesz śmiało wsiąść na rower i rozpocząć trening lub po prostu wyruszyć w trasę, mają przed sobą informacje o prędkości jazdy i przebytym dystansie. Szerokiej drogi!

Udostępnij