Akcesoria rowerowe

Butelka sportowa dla osób aktywnych

Butelka sportowa dla osób aktywnych

Nawodnienie jest kluczowym parametrem, jaki aktywna osoba musi brać pod uwagę podczas treningu. Pozbawienie organizmu płynów będzie skutkować szybkim osłabieniem a nawet grozi większymi konsekwencjami. Aby ich unikać, trzeba mieć przy sobie zawsze odpowiednią ilość płynu. Dlaczego? Woda jest fundamentalna. Transportuje składniki, rozrzedza krew ułatwiając przepływ, zbiera toksyny. Przyjmuje się, że na godzinę intensywnego treningu musimy wypijać litr wody. OK, w takim razie w czym ją pić? Najprostszym rozwiązaniem jest butelka sportowa.

Sprawdź również


Butelka sportowa – na wodę bądź inne płyny wspomagające – jest jednym z najprostszych i najlepszych rozwiązań w zakresie dostarczania nam płynów w przystępnej formie. Zazwyczaj ma idealną pojemność na godzinny trening, możemy jej łatwo używać wraz z innymi formami jak bidony i camelbacki, a jej odpowiednia forma ułatwia korzystanie z niej w każdych warunkach. Łatwa w przechowywaniu, lekka, przystępna i prosta w utrzymaniu higieny – taka jest butelka sportowa.

butelka sportowa na kajaku

Butelki sportowe – mała alternatywa dla bidonów

W zasadzie trzeba przyznać, że jeśli spojrzymy na współczesne bidony to są one bardzo pokrewne. Posiadają podobne zamknięcie i zawierają podobne ilości płynów – zazwyczaj od 0,30 do 1 litra. Różnica jest taka, że bidonu używamy najczęściej podczas jazdy, z kolei butelka służy do nawadniania podczas chwili przerwy.

Podczas zawodów wymienia się całe bidony, zamiast uciążliwego napełniania butelek. Poza tym, bidon ma dedykowany uchwyt, dzięki któremu jego używanie podczas jazdy jest ułatwione – zajmują się tym dedykowani producenci sprzętu. Butelki owszem, zdarzają się z uchwytami, ale w większości znajdziemy je jako samodzielne zbiorniki, którym musimy zapewnić odpowiedni transport. Duża część ma w tym celu pomysłowe zaczepy, haki i ucha które ułatwiają ich przenoszenie.

butelka sportowa na balkonie

Butelka sportowa na wodę – na co zwrócić uwagę?

Dobra butelka na wodę o przeznaczeniu sportowym ma kilka cech, które pozwalają jej być przydatną dla aktywnych osób. Wyróżnijmy je. Są to:

 • mała waga i prosty kształt
 • kształt ułatwiający napełnianie – szeroki gwint średnicy butelki
 • ustnik zintegrowany z nakrętką jak w bidonie, jednak nieco łatwiejszy w użyciu i z jednej strony (w bidonie najczęściej na środku nakrętki)
 • materiały użyte do produkcji nie chłoną zapachów
 • całkowita szczelność po zakręceniu
 • wielkość ułatwiająca przenoszenie w plecakach i kieszeniach

Przy wyborze butelki sportowej kierujemy się przede wszystkim gustem i jakością wyrobu. Dedykowani producenci takiego sprzętu dorzucają do tego jeszcze kilka ważnych cech na które nie zawsze zwracamy uwagę. Przede wszystkim mamy pewność, że używają tworzyw wolnych od związków chemicznych szkodliwych dla zdrowia, ich produkty posiadają odpowiednie atesty i nie tracą swoich właściwości przy myciu w wysokiej temperaturze (np. w zmywarkach).

Dodatkowo firmy przekonują nas na przykład zunifikowanymi systemami nakrętek (Camelbak, 360 Degrees), gdzie do jednej butelki możemy założyć kilka pasujących modeli dopasowując ją do aktualnej potrzeby. Nie zapominają też o najmłodszych – kolorowa butelka na wodę dla dzieci daje młodszym możliwość posiadania własnego ulubionego napoju i korzystania z niego kiedy będą odczuwać pragnienie. W tym wypadku jakość wyrobu i jego walory zdrowotne są równie ważne.

butelka sportowa na wodę w górach

Butelka sportowa – dla aktywnych i aktywności

Rynek oczywiście oferuje dość dużą gamę produktów w omawianym zakresie. Niemniej warto choć chwilę poświęcić na mądry wybór. Wymiary i formy powinny być dopasowane i możliwie ustandaryzowane – dzięki temu unikniemy kłopotliwej sytuacji gdy nie włożymy butelki w kieszonkę plecaka czy sakwy. Duże firmy oczywiście wiedzą jak temu zapobiegać, a korzystanie z butelki czynić łatwiejszym.

Jednym z popularniejszych i bardziej renomowanych producentów jest Camelbak. Firma znana jest z produkcji świetnych plecaków z zintegrowanymi bidonami, które zna duża część rowerowych pasjonatów, ale nie zapomina też o wszystkich innych którzy chcą aktywnie spędzać czas. Stąd mamy również butelki sportowe Camelbak. Wachlarz produktów jest dość szeroki, a wyróżnić należy na pewno:

 • Seria Eddy i Eddy+; kosztują od 60 do 72 zł za sztukę, mają pojemność jednego litra; świetnie nadadzą się na większe wycieczki, doskonale trzymają zawartość;
 • Seria Chute Mag, 64zł, pojemność 750ml;
 • Multibev; kosztuje 170zł, ma pojemność 500ml i jest kapitalnym połączeniem butelki termicznej z kubkiem – doskonały pomysł na piesze wędrówki, gdy ciepłym napojem chcemy się podzielić z kompanem, bądź po prostu wygodnie napić;
 • Seria Eddy+ Kids; 60zł – tyle kosztuje kolorowa butelka na wodę dla dzieci o pojemności 400ml; zmniejszone wymiary ułatwiają dzieciom korzystanie, ale nakrętki są zunifikowane z większą serią Chute Mag co jest świetnym pomysłem i sprawdza się podczas utrzymywania higieny;

Butelka na wodę – 360 Degrees

Drugim z producentów, którego należałoby polecić jest 360 Degrees. Produkty tej firmy przypominają bardziej klasyczne butelki z szyjką, niemniej mają kilka kapitalnych cech kwalifikujących je do poważniejszych zadań – świetnie sprawdzą się w podróży jako poręczny termos na kawę, ale i większy zbiornik na wodę czy izotonik. Gama jest szeroka i możemy w niej znaleźć tak ciekawe produkty jak:

 • Vacuum Insulated Stainless Sip; całkowicie stalowa – to ogromny plus; występuje w pojemnościach 550, 750 i 1000ml (ceny w zależności od pojemności od 63 do 84zł); bardzo wytrzymała, gotowa znieść duże trudy, termiczna z zamkiem magnetycznym; pomysłowo i ciekawie – polecamy!
 • Vacuum Insulated Growler; termiczna butelka sportowa do zadań specjalnych; kosztuje 120zł, jest wykonana z dwóch ścianek stalowych i ma pojemność aż 1,8 litra; zamknięcie umożliwia przytroczenie do plecaka, więc tak poręczny zbiornik świetnie sprawdzi się na dłuższych wyprawach w nieznane;
 • Single Wall Stainless; pojemności od 550 do 1000ml, ceny od 30 do 45zł; alternatywa dla tworzyw sztucznych – wytrzymała i długowieczna, do wielokrotnego użytku;

Zobacz też inny artykuł: koszyk na bidon

Udostępnij