Części roweroweSprzęt

Dartmoor – pedały platformowe

Dartmoor – pedały platformowe

Dartmoor to powszechnie znana w branży rowerowej polska marka zajmująca się produkcją i sprzedażą swoich własnych rowerów, ram, części i akcesoriów rowerowych. Pedały platformowe Dartmoor należą do wysokiej klasy akcesorium produkowanym przez tę polską firmę. Marka rozpoczęła swoją działalność stosunkowo niedawno, wychodząc na rynek ze swoimi autorskimi produktami z logiem Dartmoor. Gwałtowny i dynamiczny rozwój firmy zapewnił jej międzynarodowy sukces i rozpoznawalność na całym świecie. Zdecydowanie większość kolarzy nawet nie przypuszcza, że Dartmoor to nasza rodzima, polska marka posiadająca prestiż nawet za granicą. Marka stawia przede wszystkim na obszar rowerów górskich, zjazdowych oraz wąską grupę rowerów grawitacyjnych.

Pedały SPD i platformowe w ekstremalnym kolarstwie górskim

Pomimo faktu, że w kolarstwie górskim wielu kolarzy przesiadło się na pedały zatrzaskowe SPD, nie oznacza, że pedały platformowe są gorsze. Pedały wpinane SPD spełniają zupełnie inne założenia niż pedały platformowe. Pomimo tego, że zdecydowana większość zawodników ekstremalnego kolarstwa górskiego jeździ w SPD, to pedały platformowe w dalszym ciągu posiadają bardzo duże grono swoich zwolenników. Zatem, na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup i poszukując odpowiednich pedałów platformowych?

Pedały platformowe Dartmoor Cookie
Pedały platformowe Dartmoor Cookie

W świecie ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego znajduje się wiele różnorodnych dyscyplin, zaczynając od downhillu, przez enduro, a nawet jazdę typu trail. W każdej z tych dyscyplin znajdziemy kolarzy podzielonych zdaniami pomiędzy sobą. Kiedy jedni stoją murem za pedałami wpinanymi SPD, drudzy w tym samym czasie bronią walorów jazdy w pedałach platformowych. Każdy z tych rodzajów pedałów posiada swoje wady i zalety, ale dzisiaj zastanowimy się jakie zalety stoją po stronie pedałów zatrzaskowych.

Pedały platformowe Dartmoor

Weźmy w tym momencie jako przykład platformowe pedały Dartmoor, które są bardzo cenione przez społeczność kolarzy na całym świecie. Pedały platformowe przez wiele osób uważane są za dużo bardziej bezpieczne pedały i tym samym znacznie bardziej urazo odporne niż ma to miejsce w przypadku pedałów zatrzaskowych SPD. Stoi za tym niezaprzeczalny fakt, że podczas krytycznej sytuacji będąc wówczas na rowerze, to w każdym momencie jesteśmy w stanie bez problemu „opuścić pokład” z tzw. tonącego statku. Kiedy używamy pedałów zatrzaskowych SPD, jesteśmy praktycznie na stałe związani z naszym rowerem, innymi słowy jesteśmy dosłownie jednością z rowerem.

Pedały platformowe Dartmoor Fever v.2
Pedały platformowe Dartmoor Fever v.2

W krytycznej sytuacji dużo trudniej jest wypiąć się z pedałów zatrzaskowych SPD niż zejść z pedałów platformowych zwłaszcza początkującym zawodnikom czy amatorom kolarstwa. Także swojego rodzaju wyższością pedałów platformowych nad SPD jest przez niektórych uważany fakt, że na tego rodzaju pedałach platformowych można się bezpiecznie uczyć poprawnej techniki jazdy przy nawet najbardziej skomplikowanych skokach, trikach, technikach czy innych ewolucjach. Podczas jazdy w pedałach zatrzaskowych można przecież oszukiwać i podciągać rower nogami do góry. Podczas jazdy w pedałach platformowych nie ma takiej możliwości, właśnie dlatego od samego początku możemy prawidłowo szlifować naszą technikę jazdy.

Zalety pedałów platformowych Dartmoor

Pedały platformowe Dartmoor jak wszystkie produkty naszej polskiej marki są wykonywane z najlepszych materiałów oraz z dbałością o każdy detal. Dobre pedały platformowe posiadają odpowiedni kształt platformy o dedykowanej, dużej wielkości gwarantując tym samym przyczepność. Pedały Dartmoor Stream są aluminiowymi pedałami o znacznej platformie w rozmiarze 90 x 95 mm, uzbrojonych łącznie w 20 pinów na pedał, po dziesięć z każdej stronie zapewniających niezrównaną przyczepność. Komplet pedałów waży niespełna 445 gramów, więc są bardzo lekkie. Pedały Dartmoor Stream dostępne są również w kilku wariantach kolorystycznych. Pedały są wyposażone w łożyskowanie kulkowe, gwarantujące długie i niezawodne działanie. Otwarte łożyskowanie i prosta budowa umożliwiają także ich serwis w razie potrzeby.

rower dartmoor
źródło: dartmoor-bike.com

Polecanym i jednocześnie modelem flagowym marki Dartmoor są pedały platformowe Dartmoor Stream Pro. Model tych pedałów jest starszym bratem wcześniej wspomnianego egzemplarza. Stream Pro został wyposażony w łożyska maszynowe gwarantujące doskonałe przełożenie mocy na mechanizm korbowy oraz dłuższą żywotność mechanizmu. Dartmoor Stream Pro to pedały platformowe dla koneserów, którzy zdają sobie już sprawę z tego, czego tak naprawdę oczekują od pedałów rowerowych.

Podsumowanie

Pedały platformowe znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zależy nam na bezpieczeństwie. W przypadku ekstremalnego kolarstwa górskiego pedały platformowe pozwalają na prawidłowe szlifowanie techniki bez oszukiwania. Polecane modele pedałów platformowych to Dartmoor Stream oraz ich starszy brat Dartmoor Stream Pro. Pedały te charakteryzują się wysoką jakością wykonania gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania, a także atrakcyjnym wyglądem z dostępnością w kilku wersjach kolorystycznych pozwalając zadowolić każdego rowerzystę oraz znakomitej przyczepności. W przypadku wybierania pedałów platformowych dla siebie warto zwrócić uwagę na odpowiednio duży rozmiar platformy, możliwość wymiany i dostępna ilość pinów oraz sposób łożyskowania.

Udostępnij

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.