PoradySprzętUncategorized

Jaki rower elektryczny dla seniora?

Jaki rower elektryczny dla seniora?

Rower oraz ogólnie kolarstwo stanowią doskonały sposób na utrzymanie pięknej sylwetki, zachowanie prawidłowej postawy kręgosłupa, rozwijanie zdrowych mięśni i pełne dotlenienie płuc. Jednakże, do osiągnięcia tych korzyści konieczna jest pewna dawka wytrzymałości oraz siły w trakcie pedałowania, a te zwykle maleją wraz z wiekiem. Nie ma jednak potrzeby zrezygnowania z tego przyjemnego zajęcia, ponieważ rowery stale się rozwijają. Aktualnie, w większości sklepów sportowych oraz specjalizujących się w rowerach dostępne są jednoślady z napędem elektrycznym. Dzięki nim, użytkownicy mogą pokonywać dłuższe trasy nawet w miejscach, gdzie wcześniej wydawało się to niemożliwe.

Sprawdź również


Czy warto kupić rower elektryczny dla seniora?

Demonstracją korzyści płynących z korzystania z rowerów elektrycznych przez osoby z różnymi dolegliwościami cielesnymi (takimi jak ból pleców, stawów czy ogólna słabsza kondycja) jest ich rola jako wsparcia w procesie rehabilitacji.

Wyższa cena w porównaniu do konwencjonalnych rowerów nie powinna dziwić. Również waga „zwykłego” roweru różni się od wagi roweru elektrycznego; ten drugi jest cięższy. Warto rozważyć miejsce, w którym będzie przechowywany. Przy konieczności przenoszenia roweru, wybór lżejszego e-bike’a ma sens.

Zdecydowanie warto zakupić rower elektryczny dla seniora. Ze względu na wiek, ciało naturalnie traci swoją sprężystość, co sprawia, że trening w postaci relaksującej przejażdżki elektrycznym rowerem nie tylko jest świetnym pomysłem, ale również doskonałym środkiem ochrony przed zakrzepicą i problemami z ciśnieniem. Dodatkowo wspomaga zdolności umysłowe (zmniejszając ryzyko chorób takich jak demencja czy Alzheimer). A to jeszcze nie wszystko, ponieważ jazda na rowerze przynosi korzyści zdrowotne i dostarcza mnóstwo radości.

Czy obsługa e-bike’a będzie łatwa dla seniora?

Obsługa jednośladu elektrycznego nie powinna być skomplikowaną sprawą. Dostępne modele produkowane zostały tak aby nie sprawiało nikomu kłopotu i zachęcić do aktywności na zewnątrz. Wyposażone są w prosty ekran z którym poradzą sobie nawet ci, którzy na co dzień unikają elektroniki jak ognia. Urządzenia te są jak najbardziej intuicyjne i posiadają duży ekran ułatwiający bezpieczne używanie podczas jazdy. Technika jazdy rowerem ma wpływ na maksymalny zasięg roweru, a nie na bezpieczeństwo jazdy. Seniorzy spokojnie poradzą sobie z wyczuciem nowego sprzętu.

Jazda na rowerze elektrycznym dla seniora

Geometria roweru elektrycznego dla starszej osoby

Idealny e-bike dla osoby starszej powinien być łatwy do wsiadania i wysiadania czyli najlepiej o obniżonej ramie. Tak jak w zwykłej wersji tak i tutaj rozmiar należy dopasować indywidualnie do użytkownika, w przeciwnym razie komfort będzie obniżony. Warto spojrzeć na siodełko aby było amortyzowane. Amortyzowane siodełko zatrzymuje wstrząsy przez co jest szczególnie istotny dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem. Wielu sprzedawców poleca modele z żelowymi wkładkami wyściełane skórą lub syntetykiem. Ergonomiczne siedzisko i wygoda z niego płynąca przekona seniora do jazdy.

Silnik i akumulator roweru elektrycznego dla emeryta

O tym, że są to najważniejsze elementy, wręcz podstawy wspomagania elektrycznego które czynią rower elektryczny tym czym jest, nie trzeba mówić tym którzy mieli z tym rodzajem jednośladu do czynienia.

Rower elektryczny bez silnika i akumulatora byłby zwykłym (droższym) rowerem. Tak jak w telefonie producent daje baterię dopasowaną do reszty komponentów urządzenia tak i w rowerze trzeba uważać by nie były one za słabe lub za mocne. Nie chcemy przecież przyspieszyć niszczenia tego wyjątkowego pojazdu.

Większość ma moc 250 W. Maksymalny moment obrotowy jest kluczowym parametrem różnicującym efektywność danego modelu. Aby jeździć rekreacyjnie można użyć tak naprawdę każdego roweru elektrycznego. Po drugie- akumulator. Można go łatwo zobaczyć, ponieważ jest zamontowany na bagażniku, na ramie lub jest zintegrowany z ramą. Od niego zależy jak często rowerzysta musi ładować swój rower. Emeryci marzący o długich podróżach powinni pytać o większe pojemności baterii. Zasięg dla zaawansowanych rowerów wynosi nawet 100 km.

Jakie parametry techniczne powinien mieć rower elektryczny dla seniora?

Chyba każdy kto kiedykolwiek musiał wybrać rower dla siebie lub bliskiej osoby zastanawiał się, który z modeli będzie „tym wyjątkowym”, którym warto się zainteresować. W końcu tak wiele rowerów wyglądają identycznie lub chociaż podobnie, różni ich tylko cena. Aby ułatwić Tobie rozwiązanie tej zagwozdki podajemy najważniejsze punkty na co powinieneś jako klient zwrócić uwagę:

  • Proste napędy jednorzędowe – zakres przełożeń jest optymalny a jego obsługa i serwis są mniej
  • Mocne hamulce – by bezpiecznie zatrzymać pojazd
  • Dobre oświetlenie – większe pole widzenia i widoczność rowerzysty
  • Bogate wyposażenie dodatkowe – czyli błotnik, podpórka i bagażnik skomplikowane. Najlepszym do tego wyborem są modele z niewymagającymi regulacji przerzutkami
rowery elektryczne dla seniorów to idealna inwestycja na przyszłość

Koszty eksploatacji

Wysokie koszty związane z tankowaniem samochodu lub motocyklu mogą być problemem dla mniej zamożnych osób. Na szczęście rower elektryczny wystarczy naładować w domu jak smartfona by cieszyć się pełnią wolności płynącej z jazdy. To idealny wybór dla kogoś, czyje ciało już nie domaga się, a nie chce siedzieć w domu bez sensu. Jeżdżąc na dwukołowcu można uniknąć płacenia za ubezpieczenie. Również ubezpieczenie jest tańsze dzięki łatwej budowie.

Inwestycja na lata

Rower ogólnie najdroższy jest zawsze przy zakupie i doborze dodatków. Potem to kwestia wymiany niektórych elementów, czyszczenie, sprawdzenie czy wszystko działa jak należy. Istnieją serwisy w których po latach można naprawić, oczyścić i skontrolować stan roweru by ponownie stał się jak nowy. Warto go wybrać, zamiast kisnąć w autobusie lub stać w długich korkach w mieście. A i po wsi dobrze jest się przejechać. Samochód gdy stanie to już nie ruszy a na elektryku nawet jeśli Ci się rozładuje akumulator to nic straconego ponieważ masz jeszcze możliwość pedałowania o własnych siłach chociaż może to wywołać dziwne uczucie przez przyzwyczajenie. Jeśli umiesz jeździć na zwykłym rowerze to z elektrycznym poradzisz sobie doskonale.

Udostępnij