Akcesoria rowerowe

Samochodowy bagażnik na rower – przegląd.

Samochodowy bagażnik na rower – przegląd.

Samochodowy bagażnik na rower to niezbędne akcesorium kiedy zbliżają się wakacje. Lato i okres urlopowy to dla wszystkich użytkowników dwóch kółek idealny czas na wycieczki rowerowe. Turystyka rowerowa w naszym kraju jest bardzo popularna i w każdym turystycznym miejscu można spotkać na swojej drodze wielu rowerzystów.
Kolarze podczas wakacji wybierają ten typ aktywnego wypoczynku, zabierając swoje rodziny i znajomych na krótkie i dłuższe wycieczki rowerowe. Planując swoje wymarzone wakacje, bardzo często jesteśmy zmuszeni do pokonania wielu kilometrów dzielących nas od naszego rodzinnego domu do wybranego przez nas miejsca wypoczynku.

Wielu z nas podróżuje samochodem i problem pojawia się gdy chcemy zabrać ze sobą rowery dla naszych współtowarzyszy, aby będąc już na miejscu zrelaksować się i cieszyć z jazdy na rowerze w pięknych okolicznościach. Samochodowy bagażnik na rower przydaje się także w sytuacjach kiedy bierzemy udział w zawodach lub wyścigach rowerowych i chcemy zabierać ze sobą nasz rower na miejsce startu w komfortowych okolicznościach. Dzięki bagażnikom rowerowym stajemy się całkowicie niezależni.

baner bagażników na hak thule

Mając w planach przewiezienie ze sobą rowerów samochodem, warto wcześniej zaopatrzyć się w samochodowy bagażnik rowerowy. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów bagażników samochodowych, rozwiązań technologicznych i samych modeli, natomiast tuż przed samym zakupem zdecydowanie warto pomyśleć nad kilkoma kwestiami. Jeżeli przewozimy nasze rowery samochodem lub chcielibyśmy to robić i podjęliśmy ostateczną decyzję o zakupie to tuż przed samym pójściem na zakupy, należy się dokładnie zastanowić, jakie mamy oczekiwania wobec takiego bagażnika. Odpowiedzmy sobie przede wszystkim na pytanie, jak często będziemy korzystać z bagażnika rowerowego oraz ile rowerów mamy zamiar jednocześnie przewozić. Uzyskanie odpowiedzi na te pytania pozwoli nam na sprawne wyselekcjonowanie dużej ilości modeli i wybranie najodpowiedniejszego dla nas. Musimy mieć świadomość, że rowery możemy dzięki bagażnikom przewozić na kilka sposobów.

Rodzaje dostępnych samochodowych bagażników na rowery:

Bagażnik rowerowy na tylną klapę

Producenci bagażników na rowery tacy jak Peruzzo czy Thule mają w swojej ofercie dużą ilość produktów, ale można przypisać im wspólny mianownik i podzielić na kilka głównych rodzajów. Pierwszym typem są bagażniki na tylną klapę. Ten rodzaj bagażników charakteryzuje się niską wagą, prostotą konstrukcji, małymi rozmiarami i niską ceną. Ten typ bagażnika jest bardzo często kupowany z powodu jego niskiej ceny. Warto jednak powiedzieć, że ten typ bagażników przeznaczony jest przede wszystkim w sytuacji kiedy nasz samochód nie posiada mocowań do innego typu bagażnika rowerowego, o których wypowiem się w kolejnych punktach oraz w przypadku konkretnych modeli aut, do których nie ma możliwości zamontowania innego modelu. Bagażnik na tylną klapę wraz z założonymi na nim rowerami z powodu swojego umiejscowienia znacznie zasłania widok przez tylną szybę naszego samochodu. Dodatkowo do takiego musimy dokupić dedykowaną listwę oświetleniową,  tablicy rejestracyjnej oraz zamontować gniazdo zasilania. Pomimo faktu, że ten typ bagażnika jest bardzo komfortowy w użytkowaniu, to jego niezaprzeczalną wadą jest prawdopodobieństwo uszkodzenia szyby oraz tylnej klapy naszego samochodu. Na bagażnik montowany na tylną klapę działają także dużo większe opory powietrza niż chociażby w przypadku bagażnika dachowego.

bagażnik rowerowy na tylną klapę
Samochodowy bagażnik na rower Thule ClipOn High 9106

Bagażnik rowerowy na dach.

Bagażnik rowerowy na dach to kolejna możliwość transportowania swoich rowerów. Taki bagażnik montuje się bezpośrednio na dachu samochodu osobowego bezpośrednio na wbudowanych relingach bądź przy pomocy dodatkowo dokupionych mocowań, inaczej nazywanych „stopami”.
Bagażnik składa się z poprzecznych belek bazowych oraz stóp. W tej sytuacji również musimy odpowiednio dopasować mocowanie takich belek bazowych do konkretnego samochodu.
Musimy mieć także na względzie, że o ile belki będą pasowały raczej do każdego modelu samochodu to w przypadku mocowań, nie jest już tak kolorowo. Kupując taki bagażnik do konkretnego samochodu, możemy być niemal pewni, że w przypadku zmiany auta mocowania będzie trzeba wymienić.
Kolejną wadą tego typu jest jego wysokość montażu. Wymaga on od nas dużej gimnastyki przy zakładaniu i ściąganiu rowerów na dach samochodu. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku niższych osób. Przy przewożeniu rowerów na dachu samochodu działają na nasz samochód bardzo duże opory powietrza, które utrudniają jazdę i wymagają zachowania szczególnej uwagi podczas jazdy w tunelach lub innych niskich miejscach. Montaż takiego bagażnika można wykonać samodzielnie, lecz warto zlecić to wyspecjalizowanej firmie, która zadba o jego bezpieczny montaż.

thule dachowy samochodowy bagażnik na rower
Thule jest wiodącym producentem bagażników samochodowych.

Bagażnik rowerowy na hak auta

W tym miejscu dochodzimy do najbardziej uniwersalnego i komfortowego według mnie rodzaju platform do transportu rowerów, mam tutaj na myśli bagażnik rowerowy na hak. Ten typ bagażnika jest uważany za najlepszy i tym samym najwygodniejszy jeśli chodzi o wszystkie dostępne opcje.
Wiodący producent bagażników przeznaczonych do transportu rowerów, jakim jest Thule, nieustannie poświęca swój czas na przeprowadzanie szczegółowych badań, testując różnorodne rozwiązania i wypuszczając bezpieczne produkty na rynek, które są niezwykle funkcjonalne, bezpieczne nieustannie zyskując nowych zwolenników.
Bagażnik rowerowy na hak holowniczy z powodu swojej budowy nadaje się do każdego samochodu posiadającego zamontowany hak. Ten typ bagażnika jest osadzony bardzo nisko ziemi, dlatego komfort jego użytkowania jest bardzo wysoki. Z bagażnika na hak mogą korzystać wszyscy bez wyjątku, nawet osoby niskie. Dzięki temu, że bagażnik na rowery na hak jest schowany za karoserią naszego samochodu, nie działają na niego tak wielkie opory powietrza i nie musimy się kompletnie o niego martwić. Z takim bagażnikiem można wjechać dosłownie wszędzie i nie ma obawy zahaczenia nim o niskie obiekty, jak to się dzieje w przypadku bagażnika dachowego. Thule jako nieliczny producent takich konstrukcji wprowadza do bagażników montowanych na hak innowacje polegające na kompaktowości całego zestawu. Niektóre modele bagażników Thule takie jak np. model Thule EasyFold XT można składać, dzięki czemu zyskujemy miejsce kiedy bagażnik nie jest akurat używany.

samochodowy bagażnik na rower marki thule montowany na hak auta
Thule EasyFold XT 3

Podsumowanie

Bagażnik na hak jest najlepszym możliwym wyborem jeśli chodzi o wszystkie typy samochodowych bagażników na rowery dostępnych na rynku. Bagażnik ten może przewozić kilka rowerów tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich adapterów i ramion. Taka platforma bez wątpienia będzie najlepszą opcją dla rodzin posiadających w użyciu kilka rowerów. Dzięki niemu dostęp do naszych rowerów jest ułatwiony, a sam montaż jest niezwykle prosty. Bagażniki na hak Thule posiadają własne oświetlenie, które należy podłączyć do instalacji elektrycznej haka, tak samo, jak w przypadku przyczepy kempingowej oraz miejsce na tablicę rejestracyjną. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomimo zasłonięcia oświetlenia samochodu jesteśmy cały czas widoczni na drodze.

Udostępnij