Akcesoria rowerowe

Pokrowce rowerowe sposobem na ochronę roweru.

Pokrowce rowerowe sposobem na ochronę roweru.
Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Rower to uniwersalny środek transportu, dzięki któremu możemy szybko i sprawnie podróżować przez miasto, trenować i dbać tym samym o swoje zdrowie lub wybierać się ze znajomymi na turystyczne wycieczki. Rower zapewnia nam dużo frajdy i niesamowitą przyjemności z jazdy. Każdemu rowerzyście z pewnością zależy, aby utrzymywać swój rower w czystości oraz wymaganej sprawności technicznej. Kiedy nieubłaganie zbliża się zimowa pora, wielu kolarzy kończy sezon i tym samym przestaje korzystać ze swoich jednośladów. Sprawa jest prosta kiedy mamy do dyspozycji garaż, piwnicę, które możemy wykorzystać do przechowywania swojego roweru. Sprawa wygląda równie łatwo gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym, także w takim przypadku zapewne będziemy mieli dostatecznie dużo miejsca do przechowywania naszych dwóch kółek. Kiedy mieszkamy w bloku sytuacja znacznie się komplikuje. Rzadko nasze rowery są przechowywane w mieszkaniu. Często ludzie decydują się raczej na wystawienie roweru na balkon. W takiej sytuacji z pomocą zabezpieczenia roweru przychodzą nam pokrowce rowerowe.

rower na balkonie oblodzony

Jakie pokrowce rowerowe kupować na na zimę?

Niestety trzymanie roweru na balkonie w towarzystwie gołego nieba jest najgorszym sposobem i jeżeli mamy inną alternatywę to warto z niej skorzystać. Na balkonach rower wystawiany jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, które jesienią i zimą bywają kapryśne. Przechowywanie roweru na balkonie bez dodatkowego zabezpieczenia bez wątpienia skutkuje pojawieniem się ciężkiej do usunięcia korozji, a ponadto zapieczeniem napędu i innych podzespołów.

Wraz z nadejściem ocieplenia i tym samym nowego sezonu często okazuje się, że rower nie nadaje się do jazdy. Kiedy rower jest narażony na kaprysy pogodowe przez dłuższy czas, wówczas może nie pomóc nawet oddanie roweru do serwisu. Taki serwis będzie w takiej sytuacji musiał prawdopodobnie wymienić duża część napędu i pozostałych podzespołów, aby przygotować rower do jazdy. Takie usługi niestety bardzo często kosztują i to bardzo dużo. Warto więc zapobiegać niż leczyć skutki takiego postępowania.

pokrowiec rowerowy zimowy
Pokrowiec na rower Topeak Bike Cover

Pokrowiec na rower to stosunkowo tanie akcesorium, które z powodzeniem może nam pomóc zabezpieczyć nasz rower trzymany na balkonie w okresie jesienno-zimowym. Pokrowce na rower są łatwo dostępne we wszystkich stacjonarnych sklepach rowerowych oraz internetowych.
Pokrowce na rower wykonywane są z grubej folii, która potrafi ochronić nasz rower głównie przed dostawaniem się do niego wilgoci oraz wszelkich zabrudzeń. Pokrowce rowerowe sprzedawane obecnie są dostępne w różnych wariantach i każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.
Pokrowce na rowery na zimę są także dostępne w większych rozmiarach i nie muszą zabezpieczać jedynie jednego roweru. Większy pokrowiec na dwa rowery pozwoli zaoszczędzić nasze pieniądze i jednocześnie używać go do zabezpieczania aż dwóch rowerów jednocześnie, to szczególnie przydatne rozwiązanie dla par, które są zmuszone trzymać swoje rowery na balkonie w środku zimy.
Należy pamiętać, aby przed zakupem dokładnie się zastanowić, jakiego typu rower posiadamy i jakie ma on wymiary. Musimy być pewni, że nasz rower zmieści się do takiego pokrowca. Zwróćmy także uwagę, czy pokrowiec na rower został wyposażony w zapięcia dolne lub troki, które pozwalają pokrowcowi pozostać na rowerze nawet podczas bardzo wietrznej pogody.

Jaki pokrowiec rowerowy wybrać do transportu?

Myśląc o transporcie naszych rowerów to mamy do dyspozycji specjalnie do tego celu przeznaczone pokrowce do transportu rowerów. Te akcesoria sprawdzą się podczas jazdy na zimowe wakacje, lub chociażby podczas przeprowadzki. Pokrowce transportowe doskonale ochronią nasz rower, a przy okazji ułatwią transport sam w sobie, gdyż w większości przypadków są wyposażone w paski nośne i troki, dzięki którym transport jednośladów staje się niezwykle przyjemny i komfortowy.
Pokrowiec transportowy na rower jest używany także przez profesjonalnych kolarzy biorących udział w zawodach i wyścigach w celu przewożenia swoich maszyn na miejsce startu cało i bezpiecznie. Ponadto zawodowcy często używają kilka zestawów kół, które są przez nich zmieniane w rowerach w zależności od trasy i przeznaczenia. Koła wówczas przechowywane są w specjalnie do tego przygotowywanych pokrowcach na koła rowerowe.
Mając takie pokrowce, zachowujemy porządek, a zabawa z rowerem staje się dużo przyjemniejsza. Tego typu pokrowce rowerowe także są sprzedawane w sklepach rowerowych, więc nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś również Ty takich używał jeżeli na przykład trenujesz zimą na trenażerze i nie masz gdzie schować drugiego kompletu kół.

pokrowiec rowerowy transportowy mtb
Zator – pokrowiec transportowy na rower MTB

Podsumowanie

Pokrowce rowerowe to doskonały sposób na ochronę naszego roweru przed warunkami atmosferycznymi trzymając nasz jednoślad na balkonie lub w innym podobnym miejscu. Pokrowiec potrafi zapobiec dostawaniu się wilgoci do najważniejszych podzespołów roweru i powstawaniu trudnej do usunięcia korozji mogącej uniemożliwić korzystanie z jednośladu w sezonie. Dzięki pokrowcowi możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy, które mogłyby zostać wydane na naprawę naszego roweru i przygotowanie go do kolejnego sezonu. Pokrowce rowerowe znajdziesz w każdym sklepie rowerowym.

Udostępnij

O autorze

BestBikes to renomowana redakcja, która od 2019 roku dostarcza pasjonatom rowerów najświeższe informacje i fachowe porady na temat rowerów, części rowerowych, odzieży oraz akcesoriów rowerowych. Nasza misja to wspieranie i inspirowanie wszystkich miłośników dwóch kółek, niezależnie od ich doświadczenia czy poziomu zaawansowania.

Nasza redakcja składa się z zespołu doświadczonych rowerzystów, mechaników oraz entuzjastów, którzy nie tylko kochają rowery, ale także posiadają szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności. Dzięki temu, BestBikes dostarcza treści, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim pomocne i rzetelne.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.