Odzież rowerowa

Spodnie rowerowe – jakie wybrać?

Spodnie rowerowe – jakie wybrać?

Spodnie rowerowe to zaraz po koszulce najczęściej kupowane elementy stroju rowerowego. Spodnie to elementarna część rowerowej garderoby w okresie jesiennym oraz zimowym i właśnie dlatego bywa często powodem wielu pytań i niedopowiedzeń na forach i grupach rowerowych w Internecie i w mediach społecznościowych.
Pytania wynikają często z braku podstawowej wiedzy na temat odzieży rowerowej, przeznaczenia oraz tego, po co tak naprawdę się jej właściwie używa. Początkujący rowerzyści z reguły nie mają swoich preferencji ani porównania wobec odzieży rowerowej, więc gdy zdecydują się na jej zakup stają przed sporym problemem, ponieważ rodzajów tego typu odzieży jest na rynku bardzo dużo i czasem ciężko wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

spodnie Fox na rower
Fox spodnie rowerowe długie green-camo

Wybieramy odpowiednie dla siebie spodnie rowerowe:

Długie spodnie rowerowe

Długie spodnie rowerowe są nieocenione podczas chłodniejszych okresów takich jak jesień oraz zima. Bywają one także doskonałym uzupełnieniem zwykłych spodenek kolarskich z wkładką.
Na rynku mamy kilka wersji do wyboru. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim wersje sportowe, obcisłe i luźne pod kątem kroju oraz z wkładką lub bez wkładki. Możemy wyróżnić wersje przeznaczone wyłącznie dla kobiet i dla mężczyzn, każda z nich będzie znacząco różnić się krojem, użytymi materiałami, wyglądem i sposobem ich wykonania. Spodnie na rower pełnią przede wszystkim funkcję ochronną przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Mogą także chronić nas przed deszczem oraz chłodem i wiatrem. Zimowe spodnie rowerowe posiadają bardzo często ocieplinę zapewniającą komfort termiczny. Niektóre z modeli posiadają wbudowane wkłady przeciwwiatrowe i membrany skutecznie chroniące kolarza przed wiatrem.
Dobrej jakości spodnie rowerowe posiadają także silikonowe wykończenia w pasie oraz w okolicach nogawek. Silikonowe wstawki zapobiegają podwijaniu się materiału w najbardziej newralgicznych punktów. Dla lepszego dopasowania oraz zapewnienia optymalnego komfortu niektóre modele spodni rowerowych zostały wyposażone w szelki, które zapobiegają przesuwaniu się materiału na ciele i zsuwaniu spodni. Przed zakupem warto się zorientować czy wolimy spodnie o stałym rozmiarze w pasie, czy też cenimy sobie możliwość regulacji. Ta druga opcja doskonale sprawdzi się u kolarzy z tendencją do nagłego przybierania lub też zbijania wagi.

Zimowe spodnie rowerowe

Spodnie rowerowe zimowe powinny posiadać doskonałe właściwości termoregulacyjne i być maksymalnie nieprzewiewne. Spodnie rowerowena zimę należy właściwie dopasować do swojej sylwetki, najlepiej sprawdzają się modele przylegające do ciała. Są komfortowe podczas jazdy rowerem oraz dzięki idealnemu dopasowaniu do ciała gwarantują ciepło i potrafią odprowadzać wilgoć.
Kupując ocieplane spodnie rowerowe długie męskie, należy pamiętać, że nie powinny one nas uciskać w żaden sposób, by nie powodować dyskomfortu i niepotrzebnych podrażnień. Jeżeli będąc rowerzystą, nie tolerujemy obcisłej garderoby, to wówczas wybierajmy nieco luźniejszą wersję spodni. W takim przypadku kupujmy modele posiadające regulację szerokości nogawki. Podczas jazdy na rowerze bardzo łatwo jest doprowadzić do sytuacji kiedy zbyt duża nogawka wkręca się w mechanizm korbowy naszego roweru. Opisana sytuacja należy do jednych z najniebezpieczniejszych, które można sobie wyobrazić podczas jazdy rowerem. Aby temu zapobiec, możemy wówczas założyć tradycyjną opaskę odblaskową na prawą nogawkę. Ten sposób zapobiegnie wplątaniu się zbyt szerokiej nogawki w korbę i jest stosowany przez sporą liczbę rowerzystów.

zimowe termoaktywne getry
Brubeck Webster spodnie termoaktywne

Spodnie rowerowe z wkładką lub bez niej

Zarówno spodnie rowerowe męskie, jak i spodnie rowerowe damskie mogą posiadać wkładkę rowerową, która znacząco poprawia komfort jazdy.
Podczas jazdy na rowerze nasze ciało opiera się na rowerze w trzech punktach. Jednym z nich są stopy, drugim dłonie, a trzecim jest nasz zadek. Spośród tych trzech punktów, najbardziej opieramy swój ciężar na trzecim z nich. To właśnie na naszym zadku opiera się około 60% masy naszego ciała. Mówiąc bardziej szczegółowo, nasze ciało opiera się na siodełku w dwóch punktach miednicy, które nazywają się guzami kulszowymi. Gdy pokonujemy dłuższy dystans, nasze ciało cały czas pracuje, wobec tego mięśnie pośladków są uciskane pomiędzy siodełkiem a guzami kulszowymi. Utrzymujący się przez wiele godzin ucisk w większości przypadków powoduje nieznośny ból zadka i tym samym znaczny spadek komfortu jazdy.
Jednymi ze sposobów przeciwdziałania bólowi jest dobór odpowiedniego siodełka rowerowego, przyjęcia odpowiedniej postawy ciała podczas jazdy oraz dobór właściwych spodni lub spodenek rowerowych z wkładką. Pamiętajmy, że często na internetowych aukcjach lub w sklepach możemy zaobserwować kiepsko opisane produkty, dlatego przed zakupem dokładnie sprawdźmy na stronie producenta czy dany model spodni jest przeznaczony dla kobiet, czy dla mężczyzn. Obydwie wersje znacznie różnią się od siebie, a łatwo tutaj o pomyłkę.

długie spodnie z szelkami i wkładka żelową
Rogelli Andrano 2.0 spodnie rowerowe z wkładką

Kolarze decydujący się na spodnie na rower z wkładką często wstydzą się pokazywać publicznie w obcisłych spodenkach. Właśnie dlatego decydują się zakładać na nie długie spodnie bez wkładki. Taki zestaw doskonale uzupełnia się wzajemnie, więc warto mieć to na uwadze podczas dokonywania zakupów.

Spodnie przeciwdeszczowe na rower, czy to ma sens?

Oczywiście, że tak! W sklepach rowerowych i aukcjach internetowych możemy spotkać spodnie w wersji przeciwdeszczowej. Są one z reguły wykonane z materiałów sztucznych, które nie przepuszczają wilgoci oraz powietrza. Takie spodnie sprawdzają się najlepiej podczas krótkich przejażdżek, ale nie ma ogólnie przyjętych norm określających, że nie można z nich korzystać także na dłuższych wyjazdach.
Spodnie przeciwdeszczowe są doskonałym wyborem na codzienne dojazdy do pracy rowerem. Chronią one przed wodą oraz zabrudzeniami pojawiającymi się podczas jazdy w deszczu. Mogą one skutecznie ochronić naszą codzienną odzież przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Na dojazdy do pracy czy na uczelnie polecam wersję spodni, które można w łatwy sposób założyć na swoją odzież, a później zdjąć po jeździe bez zbędnego przebierania się.
Przeciwdeszczowe spodnie można także wozić ze sobą w plecaku lub rowerowej sakwie na sytuację nagłego załamania się pogody. Takie spodnie są bardzo często używane w turystyce rowerowej jako element niezbędnego wyposażenia każdego rowerowego wędrowcy. Na rynku możemy także znaleźć modele ze zintegrowanymi ochraniaczami na buty, które również perfekcyjnie wywiązują się ze swojego zadania.
Wybierając spodnie przeciwdeszczowe na rower, w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy posiadają one widoczne elementy odblaskowe. Podczas jazdy w deszczu, odblaski znacznie przyczyniają się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa na drodze.

przeciwdeszczowe wodoodporne spodnie rogelli
Spodnie rowerowe i ochraniacze na buty wodoodporne marki Rogelli

Podsumowanie

Spodnie rowerowe to pozycja obowiązkowa dla niejednego kolarza. Stanową bardzo dobrą barierę pomiędzy naszym organizmem a warunkami atmosferycznymi na zewnątrz. Bez względu na nasz styl jazdy czy porę, w jakiej chcemy ich używać, na rynku możemy znaleźć bardzo wiele modeli. Na chłodniejsze okresy doskonale sprawdzają się długie ocieplane spodnie z wkładką, które ochronią nas przed niskimi temperaturami, chłodnym powietrzem oraz deszczem. Przed zakupem należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić rozmiar i specyfikację spodni, które chcemy kupić.

Udostępnij

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.