PoradySprzęt

Hulajnoga wyczynowa zamiast roweru

Hulajnoga wyczynowa zamiast roweru
Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Moda lubi powroty w najmniej oczekiwanej formie. Wszyscy wieszczyli już zmierzch płyty winylowej – i co, jakoś nie umarła, prawda? Ba, ma się świetnie w świecie zdigitalizowanego dźwięku. Miały odejść kasety magnetofonowe – a też się trzymają. Analogowa fotografia – okazuje się, że są jej entuzjaści. Wrotki – wróciły. Po prostu, coś co było dobre kiedyś i zostało pomyślane dobrze, będzie działać i dziś. Popatrzmy tylko na wieże Hi-Fi firmy Diora, pióra wieczne firmy Parker czy hulajnogi, które w masowej kulturze przeżywają którąś młodość z rzędu.

Pierwotnie kojarzone jedynie z dzieciństwem i nieco szalonym sposobem poruszania się, rozrosły się wraz z kulturą skateboardingu, w miejskiej dżungli spełniając równie doniosłą rolę kulturową jak deskorolka i rolki. A ponieważ na to za stare są jedynie obyczajowe normy, a nie ludzie – to i hulajnogi wróciły do łask. Hulajnoga wyczynowa jest co prawda wyższą formą technologiczną tego prościutkiego pojazdu napędzanego siłą naszych nóg, ale świetnie sprawdza się jako podręczny środek komunikacyjny. Możemy ją wszędzie zabrać, zmieści się do metra, autobusu, tramwaju i pociągu. A jeśli kupiliśmy ją naszym dzieciom i zaczęły one ochoczo skakać i zakręcać w powietrzu – to tylko się cieszyć. Ruch jest najlepszym lekarstwem na wszystko i jeśli akurat hulajnoga wyczynowa wyciąga nas z domu, to nie ma co się o to obrażać.

Hulajnoga wyczynowa w locie

Hulajnogi wyczynowe – czyli gdzie nas nogi poniosą

Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. I wykonaniu. Hulajnoga wyczynowa to sprzęt którym możemy się przemieszczać, ale jednocześnie furtka do bardziej zwariowanych ewolucji, zwłaszcza w skateparku do którego została stworzona. Jeśli będzie wykonana byle jak, najprościej mówiąc stworzy niebezpieczeństwo dla nas jako użytkownika i innych, którzy znajdą się w pobliżu. Nie ma tu za wiele miejsca na kompromisy – dlatego połączenia podestu z kołami i kierownicą muszą być najwyższej jakości. Dlatego też gripy są porównywalne do rowerowych, z podobną charakterystyką powierzchni. Ułożyskowane koła muszą wytrzymywać duże obciążenia – dużo większe niż na rolkach, bo kółek jest tylko dwa.

Wszystkie te warunki muszą być harmonijnie dostosowane do sprzętu. Drogie, mocne hulajnogi wyczynowe zapewniają pewne prowadzenie, stabilną jazdę, mocne oparcie dla nóg i są pod pełną kontrolą prowadzącego.

Kupując hulajnogi wyczynowe zwracamy więc uwagę na jakość połączeń materiałowych, specyfikację kół, odpowiednią wysokość kierownicy. Skuterzysta musi czuć się na niej pewnie, komfortowo i bezpiecznie, zwłaszcza że najczęściej klientem końcowym są dzieci, o których bezpieczeństwo musimy dbać zawsze. Poza tym to wymagający użytkownik, który szybko osiągnie normy eksploatacyjne sprzętu i jeśli ten będzie wykonany byle jak, błyskawicznie uwidoczni się to w awariach czy częstych wizytach w serwisie.

Hulajnoga wyczynowa to dobry sposób na aktywność

Hulajnoga wyczynowa – co wybrać, by cieszyć?

Idąc tym tropem, nasz wybór musi sięgać nieco dalej i wyżej niż przeciętność. Dobra hulajnoga wyczynowa wykonana jest z aluminium (podest) i stali (widelec + kierownica), a jakość połączeń nie może budzić w nas absolutnie żadnych możliwości. Warunki jakie stawiamy dobrej hulajnodze spełnia między innymi firma Madd Gear, zajmująca się produkcją tych jednośladów od lat i posiadająca ugruntowaną pozycję jednego z najlepszych producentów hulajnóg na świecie.

W ofercie firmy znajdziemy różne połączenia materiałów. Najdroższe i jednocześnie najmocniejsze są te, które łączą aluminium 6061 ze stalą japońską. Pierwszy materiał doskonale znają rowerzyści – jest używany do produkowania wytrzymałych, lekkich ram rowerowych i elementów wyposażenia takich jak widelce i kierownice. Stal japońska z kolei to wielowarstwowy materiał z rdzeniem z białej stali, który po odpowiedniej obróbce staje się niezwykle twardy i wytrzymały. Japończycy nazywają to suminagashi, dla nas istotne jest to, że zastosowana w konstrukcji połączeń i kierownicy zapewnia wyborną sztywność i jest odporna na uszkodzenia.

Rolę prymusa w galerii Madd Gear spełnia więc model MGP – wykonana w serii Origin Series hulajnoga wyczynowa oparta o połączenie właśnie tych dwóch materiałów. To genialny sprzęt, za cenę około 980 zł stanowi zakup na kilka sezonów. Nieco tańsza w rodzinie będzie MGP Kick Extreme – za 640zł mamy połączenie stali chromowanej i aluminium, świetne kolory i doskonałą sztywność idealną dla akrobacji i ewolucji w skateparku.

Bardzo ciekawą alternatywą jest MGP All Terrain – to hulajnoga wyczynowa z ambicjami do wścibskiego traktowania każdego terenu, jaki napotka. Ma duże kółka o średnicy 200mm, wzmocnione łożyska i jednoczęściową, mocną kierownicę. Cena – około 400 zł jest bardzo atrakcyjna. Z kolei Kick Pro to idealny model na dłuższą przygodę z wyczynowym traktowaniem hulajnogi. Kosztuje około 620 zł – ma wykonanie z aluminium 6061, trwałe proszkowe malowanie i spawanie konstrukcji na planie kratownicy co zwiększa jej wytrzymałość na obciążenia (do 100 kg) i poprawia trwałość, jednocześnie zachowując optymalny ciężar.

Wszystkie modele Madd Gear mają świetną, żywą kolorystykę. Sprzęt to wytrzymały i poręczny, zachęcający do wariowania ale i świetnie sprawdzający się jako transport do szkoły czy sklepu. Dzieci docenią walory użytkowe po dłuższym czasie, gdy obejdzie się bez kosztownych napraw czy zmian w geometrii. Hulajnogi wyczynowe mogą więc stać się jednym z najlepszych kumpli młodzieżowej codzienności.

Hulajnogi wyczynowe w skateparku

Kopnij chaos, zmieniaj drogi – hulajnoga wyczynowa na prezent

Zbliża się okres mikołajkowo – świąteczny. W miejskiej dżungli szybciej zapada ciemność, a okazji do ruchu coraz mniej, jednak za każdą powinniśmy być głęboko wdzięczni a jeśli to nasze dzieciaki chcą się ruszać – tym bardziej trzeba się cieszyć. Czy hulajnoga wyczynowa wyciągnie je z domu? Tego nie wiemy. Może w tym pomóc, a kiedy złapią bakcyla o co nietrudno – warto zadbać o bezpieczeństwo i komfort użytkowania z ich i naszej perspektywy. Hulajnogi wyczynowe Madd Gear to szalone urządzenia dla aktywnej młodzieży i dzieci. Możemy więc śmiało polecić je jako dobrego kumpla w codzienności miejskiego zgiełku.

Udostępnij

O autorze

BestBikes to renomowana redakcja, która od 2019 roku dostarcza pasjonatom rowerów najświeższe informacje i fachowe porady na temat rowerów, części rowerowych, odzieży oraz akcesoriów rowerowych. Nasza misja to wspieranie i inspirowanie wszystkich miłośników dwóch kółek, niezależnie od ich doświadczenia czy poziomu zaawansowania.

Nasza redakcja składa się z zespołu doświadczonych rowerzystów, mechaników oraz entuzjastów, którzy nie tylko kochają rowery, ale także posiadają szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności. Dzięki temu, BestBikes dostarcza treści, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim pomocne i rzetelne.