Porady

Używane rowery elektryczne – czy warto ryzykować dla niższej ceny?

Używane rowery elektryczne – czy warto ryzykować dla niższej ceny?
Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Chyba nie ma osoby na tym świecie, która nie wiedziałaby, jak wygląda rower i do czego służy. Społeczeństwo było i nadal jest świadkiem ewolucji tego pojazdu i jego rosnącej popularności. Na początku swojego istnienia rowery nie odbiły się szerokim echem – były twarde, niewygodne i niebezpieczne. Jednak z upływem czasu tak doskonalono ich budowę, że ludzie zaczęli doceniać przyjemność płynącą z jazdy na rowerze. Niedawno pojawiła się innowacja w postaci dodania baterii lub akumulatora, tworząc w ten sposób tzw. e-bike, czyli rower elektryczny. Jego zalety? Większa potencjalna prędkość oraz możliwość odpoczynku dla nóg nawet podczas dłuższych tras.

Sprawdź również

Dodatkowo, w obliczu długich korków w miastach i wysokich cen paliwa, niektórzy ludzie postanowili korzystać z rowerów elektrycznych jako środka transportu do pracy, szkoły czy na zakupy, mając nadzieję na zmniejszenie zatłoczenia na ulicach. I w pewnym stopniu im się to udało.

Zastanówmy się teraz, czy lepiej zainwestować w używany, tańszy rower elektryczny, czy może warto wydać więcej na zupełnie nowy model prosto ze sklepu rowerowego.

Wprowadzenie do tematu elektrycznych rowerów

Rower elektryczny stanowi nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego roweru. Różni się od niego przede wszystkim tym, że e-bike wspomaga jazdę dzięki pracy silnika umiejscowionego w kole lub centralnie w ramie. Dzięki temu porusza się prawie bezszelestnie i znacznie zmniejsza konieczność wysiłku ze strony rowerzysty.

Coraz większa popularność e-bike’ów nie jest przypadkowa. W dużych miastach korki samochodowe stają się coraz bardziej uciążliwe, a codzienne tempo życia nie spowalnia. Rower elektryczny, naładowany w pełni, pozwala na pokonywanie tych samych tras do pracy, szkoły czy kościoła, omijając korki i jednocześnie dbając o środowisko. Aspekty ekologiczne mieszają się z korzyściami czasowymi, które wynikają z rezygnacji z korzystania z samochodu. W końcu samochód emituje spaliny i zużywa paliwo, co generuje koszty i oddziałuje negatywnie na zdrowie ludzi. Rower elektryczny bazuje na kombinacji siły mięśni oraz napędu elektrycznego, więc nie zużywa benzyny ani innych paliw. Wystarcza mu prąd, co przekłada się na znaczące oszczędności. Co więcej, rowery (nie tylko elektryczne) potrzebują stosunkowo mało miejsca w porównaniu z samochodami.

Podsumowując, dlaczego ludzie wybierają rowery elektryczne? Są ekologiczne, zajmują mniej miejsca, szybko się ładują, pozwalają oszczędzić na paliwie i dają możliwość omijania korków, co przekłada się na oszczędność czasu.

Używany rower elektryczny nie musi być złym wyborem

Zalety zakupu używanego roweru elektrycznego

Kupno roweru elektrycznego, który już był przez kogoś używany ale jest zdatny do tego by dalej korzystać z jego możliwości często się opłaca – dlaczego?

  • Niższa cena w porównaniu do nowych modeli – nowe rowery dostępne w sklepach wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdego na to stać. Osoby z ograniczonym budżetem mają szansę posiąść swój elektryczny rower za mniej niż na ogół.
  • Możliwość zdobycia lepszego sprzętu w niższej cenie – ludzie myślą, że wysoka cena idzie w parze z wysoką jakością. Nie zawsze. To znaczy, zdarzają się wyjątki ale to nie jest reguła. Czasami jest tak, że używany sprzęt w bardzo dobrym stanie, bez znaków zniszczenia i tańszy jest lepszym wyborem ponieważ jest bardzo wytrzymały nawet jeśli ktoś z niego korzystał. Wtedy rower jest dowodem na swoją wartość.
  • Wpływ na środowisko – z samochodów uwalniają się dwutlenek węgla, metan, amoniak i podtlenek azotu co negatywnie wpływa na czystość powietrza i nasze płuca. Rowery elektryczne sprawiają, że powietrze jest czystsze i zdrowsze. Są polecane przez ekologów. Ograniczenie smogu fotochemicznego rowerem elektrycznym jest widoczne zwłaszcza w czasie lata i pięknej słonecznej pogody.

Potencjalne ryzyko zakupu używanego elektrycznego roweru

Jak wszystko używany rower elektryczny posiada również te mniej przyjemne cechy a wręcz zagrożenia związane ze swoim możliwym stanem technicznym i nie tylko. Oto przykłady takiego ryzyka:

  • Kwestie baterii i jej żywotności – nowe baterie jonowo-litowe wystarczają na około 800 ładowań. Logiczne, że używana bateria będzie miała mniej pozostałych cyklów.
  • Niewiadome pochodzenie i historia użytkowania – kupujący nigdy nie może mieć pewności skąd pochodzi konkretny rower elektryczny, co było z nim robione, czy sprzedawca go szanował
  • Brak gwarancji lub ograniczone wsparcie po zakupie – producenci dają różny czas gwarancji i zazwyczaj wynosi 2 lata a Kros 5 lat. W razie nieaktualnej gwarancji produktu niestety tracisz szansę na ewentualny zwrot pieniędzy lub naprawę.
Bezpieczny zakup używanego roweru elektrycznego

Porady, jak bezpiecznie dokonać zakupu używanego roweru elektrycznego

Jak kupić używany rower elektryczny sprzedawany w Internecie i nie żałować wyboru? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ochronić Twoje sumienie:

  1. Zrób dokładny research. Zbadaj co na ten temat piszą ludzie, którzy mieli przyjemność lub nieprzyjemność używać roweru elektrycznego będącego obiektem Twojego zainteresowania.
  2. Sprawdź czy nie jest kradziony. Sprawdź źródło wpisując frazę w Google lub na Facebooku „skradziono” + dokładna nazwa roweru. Jeśli nie ma żadnych wyników możesz być spokojny- sprzęt jest legalny.
  3. Poproś kupującego o pokazanie karty gwarancyjnej i innych podstawowych „papierów”
  4. Nie jesteś pewien czy to dobry wybór? Czujesz, że nadal jest coś nieprawidłowego? Scrolluj dalej, nie ma sensu tracić czas na niepewne produkty i przepłacać.

Czy warto inwestować w używany rower elektryczny?

Pytanie z tytułu wpisu „Czy warto ryzykować dla niższej ceny?” jest trudne do jednoznacznej odpowiedzi. Szczerze mówiąc, zależy to od konkretnej sytuacji, chociaż jeśli sprzedający szczegółowo opisał stan roweru, zarówno zwykłego, jak i elektrycznego, na aukcji internetowej, to znacznie ułatwiło to wybór. Jednoślad ze sklepu jest droższy, ale przynajmniej wszystkie jego komponenty są w pełni sprawne i gotowe, podczas gdy przy używanych nie ma takiej pewności. Jeśli na przykład zakupiłeś rower elektryczny na Allegro, a jego bateria jest w lepszym stanie niż się spodziewałeś, to oznacza, że dokonałeś właściwego wyboru. Zawsze trzeba zachować ostrożność i dokładnie analizować wszystkie szczegóły.

Udostępnij

O autorze

BestBikes to renomowana redakcja, która od 2019 roku dostarcza pasjonatom rowerów najświeższe informacje i fachowe porady na temat rowerów, części rowerowych, odzieży oraz akcesoriów rowerowych. Nasza misja to wspieranie i inspirowanie wszystkich miłośników dwóch kółek, niezależnie od ich doświadczenia czy poziomu zaawansowania.

Nasza redakcja składa się z zespołu doświadczonych rowerzystów, mechaników oraz entuzjastów, którzy nie tylko kochają rowery, ale także posiadają szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności. Dzięki temu, BestBikes dostarcza treści, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim pomocne i rzetelne.