Sprzęt

Rowery cargo – rewolucja w miejskim transporcie

Rowery cargo – rewolucja w miejskim transporcie

Od pewnego czasu jazda na rowerze stała się bardziej popularna. Rosnąca świadomość społeczna dotycząca ekologii sprawiła, że ludzie zaczęli szukać alternatywnych sposobów przemieszczania się w celu ograniczenia emisji spalin. Jednym z tych rozwiązań stały się rowery, w tym rowery typu cargo. Jeżeli mieszkasz na obrzeżach miasta i potrzebujesz dotrzeć do centrum, ale nie posiadasz samochodu, rower cargo może być doskonałym wyborem.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej rowerom typu cargo i dowiemy się, czym dokładnie są. Mam nadzieję, że zachęcimy Cię do wypróbowania tej formy transportu w praktyce…

Sprawdź również


Czym są rowery cargo?

Rowery cargo (inaczej nazywane rowerami towarowymi lub transportowymi) są rodzajem jednośladu przystosowanego do transportu towarów i ludzi. Szerokość tych rowerów zazwyczaj nie przekracza 90 centymetrów. Nie należy ich mylić z rikszą, która jest wózkiem rowerowym, a jej poruszanie się po infrastrukturze rowerowej jest zabronione.

Można je podzielić na dwa typy: dwukołowe i trójkołowe.

  • Trójkołowiec– ma trzy koła ze skrzynią lub platformą ładowaną z przodu. Jego długość wynosi 220 centymetrów a szerokość 90 cm. Pomiędzy kołami umieszcza się sztywną skrzynię, która zamontowana na przodzie roweru transportowego porusza się z kierownicą.
  • Dwukołowiec– inna ich nazwa to „long-johns”. Skrzynię umieszcza się między kierownicą a przednim kołem co pozwala zachować mobilność „tradycyjnego” roweru mimo trudniejszego pokonywania ostrych zakrętów. Skrzynia zastępuje fotelik rowerowy, służy do przewożenia dzieci.

Historia rowerów cargo w Polsce

Rowery Cargo pojawiły się w Polsce jeszcze przed drugą wojną światową, jednak nie cieszyły się one wielkim zainteresowaniem. Sytuacja ta zmieniła się dopiero gdy, w wyniku działań wojennych, samochody zostały zarekwirowane na rzecz niemieckiego wojska i administracji. W obliczu tej sytuacji, ludzie zaczęli szukać alternatywnych środków transportu, które mogłyby zastąpić samochody. Wtedy to właśnie rowery cargo stały się niezwykle popularne. Były one doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza że używanie wozów konnych było utrudnione ze względów sanitarnych. Mimo ogólnych trudności związanych z brakiem samochodów, życie toczyło się dalej.

Na rynku dostępne były różne modele rowerów cargo: przeznaczone do sprzedaży, rodzinne, taksówkowe, rowery pełniące funkcje wojskowych ambulansów, kurierskie, a nawet organizowano wyścigi rowerowe, które dostarczały dawki dopaminy w trudnych czasach wojny.

Rowery cargo do transportowania ludzi

Dlaczego rowery cargo zdobywają serca Polaków?

Szczególnie w mieście, gdzie panuje ogromny ruch na ulicach, zwłaszcza w godzinach szczytu, wszyscy spieszą się, a korki są niemalże niekończące. Istnieje pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań, które choć w pewnym stopniu zmniejszyłyby ilość stojących pojazdów, oszczędzając tym samym czas mieszkańcom. Owszem, można skorzystać z autobusu czy zwykłego roweru, ale rowery cargo łączą zalety innych jednośladów i mają dodatkowe atuty, które skłaniają do wyboru właśnie ich w miejsce samochodów czy zwykłych rowerów tak często widywanych popołudniami na ścieżkach rowerowych i ulicach.

Ekologia

Dzięki temu, że nie produkują spalin, nie potrzebują baterii ani akumulatora nie zanieczyszczają powietrza, gleby ani nie powodują rozwoju chorób. Do ich ruchu wystarczy naturalna siła ludzkich mięśni (zupełnie jak w tradycyjnym rowerze).

Oszczędność

Ale czego oszczędność? Czasu i pieniędzy. W samej tylko Bydgoszczy teraz gdy zaczął się rok szkolny autobusy i samochody co chwila stoją w korku przez co podróż się nieprzyjemnie wydłuża. Rowery zwykłe i cargo pomagają ominąć ten problem, ponieważ korzystają ze ścieżek rowerowych dzięki czemu nie są narażone na to samo co auta. Dodatkowo można przewieść nie tylko jedną osobę ale też towary, zakupy, młodych członków rodziny.

Zdrowie

Jazda na świeżym powietrzu, włosy rozwiewane przez wiatr, tlen wlatujący do płuc w większej ilości niż w czasie zwykłego chodzenia, brak spalin to brak zanieczyszczeń, a to prowadzi do zwiększenia zdrowia ludzi i zwierząt.

Różne modele rowerów cargo dostępne na polskim rynku

Rower elektryczny cargo Creme HAPPY WAGON 5s 2023- wygodny i praktyczny rower elektryczny do przewożenia dzieci i większych przedmiotów. Rower elektryczny cargo można używać w różnoraki sposób: duże ładunki i trójkę małych dzieci przewozić w specjalnych fotelikach, większe dzieci bezpośrednio na większej platformie. Regulowany mostek umożliwia jazdę osobom o rozmiarze 150-190 cm. Waży 28 kg więc raczej bez większych problemów można go podnieść. Posiada silną baterię o mocy 504 Wh. Maksymalnie uniesie ciężar 200 kg czyli wystarczy na większe zakupy, małego pupila (na przykład mała rasa psa) i mniejsze dzieci.

Rower Cube 389250 Cargo Hybrid Dual- oparty o i płynny system napędowy Cargo Line generacji 4 firmy Bosch z dwoma akumulatorami 500 Wh, jest wyposażony w dużą skrzynię ładunkową, która z łatwością pomieści Twoje bagaże a na opcjonalnym siodełku nad którym wisi daszek usiądą Twoje dzieci, gdy się bliżej przyjrzeć można zobaczyć zestaw akcesoriów w tym światła LED zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Waży 49 kg, jest cięższy od Rower elektryczny cargo Creme HAPPY WAGON 5s 2023 o 21 kg.

Praktyczne zastosowania rowerów cargo

Rowery transportowe / rowery cargo jako niezwykle uniwersalne narzędzie ułatwia ludziom wiele rzeczy, zadania i ogólnie życie. Ułatwiają docieranie do niedostępnych miejsc z ciężkimi narzędziami, pełnią rolę food tracków, kurierzy mogą przejechać takim rowerem spory obszar i odpowiednio zabezpieczone paczki pozostaną jeszcze nienaruszone. Niżej znajdują się najważniejsze przykłady użycia roweru cargo:

  • przewóz dzieci (małych)
  • przewóz dużej ilości zakupów
  • przewóz zwierząt np. psów
  • rower towarowy jako rower rodzinny
  • ekologiczna alternatywa dla samochodów
  • sport (codzienne pedałowanie wyrabia mięśnie nóg i sylwetkę)
  • zdrowie (cecha wspólna dla wszystkich rodzajów roweru; lepszy sposób na dotlenienie organizmu niż „normalny” spacer ponieważ na rowerze wlatuje więcej tlenu do płuc + pomaga w utrzymaniu zdrowej sylwetki)
  • oszczędność pieniędzy (rower nie potrzebuje paliwa, tak więc nie musisz go tankować na stacji i wydawać coraz więcej i więcej pieniędzy)
  • biznes (rowery cargo mogą służyć jako stoiska lub przewóz paczek)
Rower cargo w którym można przewozić dzieci i dorosłych

Porady dla zainteresowanych zakupem

Przeglądając rowery cargo w internecie można natknąć się na dużą ilość modeli tak podobnych do siebie i różniących się małymi szczegółami. Łatwo wtedy o prawdziwy zawrót głowy, bo który z nich wszystkich będzie tym którego warto wybrać? Pewnie każdy by używał tego roweru inaczej w zależności od potrzeb i oczekiwań np. matka trojaczków chętnie będzie wozić swoje dzieci, dla właściciela małego rozpoczynającego swoją drogę biznesu kawowego rower nie będzie tylko pojazdem a stoiskiem do którego klienci będą mogli podejść i dokonać zakupu.

Dlatego drogi rowerzysto / droga rowerzystko odpowiedz sobie na pytania przed wyborem tego jedynego roweru towarowego:

Ile kół?

Rowery cargo dzielą się na dwie kategorie w tej kwestii- dwukołowe i trójkołowe. Rowery trójkowe pozwalają na przewożenie większej ilości towaru i pasażerów, odróżniają się od innych stabilnością, większą ciężkością i mniejszą zwrotnością.

Dwukołowe natomiast pozwolą przejechać między samochodami dzięki temu, że są lżejsze, szybsze i mniej oporne.

Co będzie Twoim bagażem?

Chcesz wozić dzieci? Jeśli tak to ile i w jakim są wieku? Nosidełko czy fotelik? Od odpowiedzi zależy czy wybierzesz skrzynię czy platformę towarową. Różne rowery to różne sposoby na konfigurację i inny sposób wożenia obiektów (ławeczki, namioty przeciwdeszczowe, uchwyty do fotelika itp.).

Skrzynia. Ciężki twardy lub zakończony na ostro przedmiot? Najlepsza będzie skrzynia metalowa ze względu na swoją wytrzymałość.

Jeśli jesteś kurierem to wybierz rower z platformą na której łatwo zabezpieczysz paczki. Planujesz remont i potrzebujesz sprzętu, który z łatwością pomieści nowe niespodziewane rzeczy np. sprzęt remontowy, na działkę lub będziesz sprzedawał kawę lub popcorn?

Rodzaj terenu

Jaki jest teren w którym mieszkasz i na którym będziesz się poruszał rowerem? Jest płaski, stabilny a może bardziej wymagający z dużą ilością pułapek i krawędzi? Zwróć uwagę na napęd i opony. Większość cargo nadaje się do jazdy tylko po mieście ale niektóre są bardziej mobilne i dobre do jazdy przełajowej gdzie potrzebna jest odpowiednia amortyzacja.

„Normalny” czy elektryczny?

Rower elektryczny ułatwia już i tak łatwą jazdę rowerem. Jeżeli musisz pokonywać duże wzniesienia lub po prostu mieszkasz w górach to rower elektryczny jest wręcz konieczny.

Jeśli silnik nie jest zamontowany przez producenta to możesz go zamontować sam, wystarczy wyjąć koło. Najlepszym energetycznie i droższym jest silnik w korbie- wymaga montażu w ramie od samego początku. Rower elektryczny nadal trzeba pedałować, silnik ma tylko pomóc w rozpędzaniu się przy starcie i w górę.

Nie zapominaj o pojemności baterii- do zwykłego użytkowania na spokojnie wystarczy 400-500 Wh ale jeśli jesteś rowerowym świrem to przygotuj sobie większą pojemność lub podwójną baterię. Bateria litowo-jonowa wytrzyma do około 500 cykli ładowania (kilka lat). Baterię rowerową ładujemy w domowym gniazdku.

Hamulce

Jakie hamulce są polecane do rowerów cargo? Typ tarczowy. Trzeba na nie wydać więcej pieniędzy ale przynajmniej nie będziesz musiał się martwić o trudność w montażu i naprawę.

Oświetlenie

Nieistotne czy używasz roweru w dzień czy noc warto mieć zamontowane albo chociaż posiadane działające światła rowerowe. Cargo są długie, więc dobrym pomysłem są opony odblaskowe albo odblaski na kołach.

Ubezpieczenie, prawo jazdy?

Przy jakimkolwiek rodzaju pojazdu rowerowego nie trzeba mieć dodatkowych uprawnień. Ważne by poruszać się nim po ścieżkach przeznaczonych dla rowerów.

Serwis

Co w sytuacji, gdy po kilku latach Twój rower przestanie tak dobrze działać, pedały poruszać się z oporem lub coś innego się stanie? Rower (każdy, więc i cargo) składa się z samych komponentów więc znajdź w okolicy dobry serwis, gdzie w razie czego będzie można wymienić części. W końcu chodzi o to, by Twój rower był praktyczny i wytrzymał najdłużej jak się da, prawda?

Nowy? Używany?

To już Twój wybór i Twoje preferencje. Jeśli starsze modele są w dobrym stanie możesz wybrać używany bez strachu. I może nawet zaoszczędzisz pieniądze. Jeśli wolisz produkt prosto z fabryki, na którym nikt jeszcze nie jeździł to również możesz to zrobić, mimo większej ceny oczywiście. W każdym momencie można wymienić komponenty lub cały rower i znowu cieszyć się jazdą.

Cena

Nie trzeba od razu kupować najdroższego modelu w asortymencie, żeby nadal być zadowolonym. Przy kategorii cenowej weź pod uwagę częstotliwość używania ewentualnego roweru. Jeśli wiesz już, że będzie Ci służył do jazdy do pracy, podwożenia dzieci do szkoły lub po prostu jako stoisko z Twoimi produktami to warto mieć własny, kupiony na dłużej lub na stałe. Ale jeśli traktujesz rower jako sposób na sobotnie odreagowanie po ciężkim tygodniu pracy (więc potencjalna używalność to raz na tydzień) to lepiej zdecyduj się na wypożyczenie sprzętu rowerowego. Wypożyczane jednoślady często są tańsze i bardziej opłacalne (chociaż ta kwestia zależy od danego miasta).

Przykładowo: w Bydgoszczy za każdą rozpoczętą dobę zapłacisz 10 zł, 5-8 dni kosztują 50 zł a od 9 do 14 dni Twój portfel się zmniejszy o 70 zł.

Podsumowanie i perspektywa przyszłości rowerów cargo w Polsce

Podsumowując, rowery cargo stanowią oryginalną odmianę rowerów i są bardziej wytrzymałe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Stanowią doskonałą alternatywę dla samochodów i motocykli emitujących spaliny, przede wszystkim ze względu na korzyści zdrowotne i ekologiczne. Czystsze powietrze i środowisko naturalne przekładają się bezpośrednio na zdrowie ludzi i zwierząt. Nie możemy zapominać, że nasze zdrowie jest ściśle powiązane ze stanem środowiska, w którym żyjemy.

Rowery cargo, które napędzane są siłą ludzkich nóg, nie potrzebują paliwa, dzięki czemu nie emitują szkodliwych gazów. Jest to niewątpliwie ich ogromna zaleta. Na rowerze cargo możemy łatwo ominąć korki, przewieźć swoje dziecko, zwierzę czy paczki, co oszczędza nam czas i energię, której byśmy potrzebowali, by te rzeczy nosić. W końcu, rower cargo to nadal rower, więc warto na nim jeździć i doświadczyć uczucia wolności – poczuć wiatr we włosach i świeży tlen w płucach. Badania psychologiczne wykazały, że wysiłek fizyczny stymuluje produkcję endorfin, hormonów szczęścia, poprawia koncentrację, zdolności poznawcze oraz kondycję fizyczną.

Udostępnij