Akcesoria rowerowe

Testujemy łańcuch Abus Granit CityChain XPlus 1060

Testujemy łańcuch Abus Granit CityChain XPlus 1060

Abus Granit CityChain XPlus 1060 jest tematem przewodnim dzisiejszego artykułu. To zapięcie rowerowe, które zdecydowanie warte jest opisania. W dzisiejszych czasach, kiedy kradzież rowerów jest prawdziwą plagą, dobre zabezpieczenie jednośladu, takie jak na przykład łańcuch Abus to podstawowe wyposażenie w ekwipunku każdego rowerzysty, szczególnie, jeśli często zostawia swój rower bez opieki.

Firma Abus to jeden z najważniejszych producentów w branży rowerowej. Słynie z produkcji doskonałych i zaawansowanych technologicznie kasków rowerowych oraz oczywiście wysokiej jakości zabezpieczeń rowerowych, które są jednymi z najchętniej wybieranych zabezpieczeń na świecie. Abus Granit CityChain XPlus 1060 jest zatem doskonałym wyborem dla osób, które jeżdżą na rowerze do pracy lub na zakupy.

Według danych zgromadzonych przez firmę Abus kradzież niezabezpieczonego roweru zajmuje złodziejowi zaledwie 3 sekundy. Jest to czas, w którym właściwie nie mamy żadnych szans, żeby zareagować i podjąć adekwatne kroki przeciwdziałające kradzieży. Dobre zapięcie powinno więc uniemożliwić złodziejowi tak błyskawiczną kradzież roweru i dać nam wystarczająco dużo czasu na reakcję. Powinno być też na tyle wytrzymałe, żeby wytrzymać różne próby uszkodzenia i zniechęcić rabusia od dalszych działań. Takim właśnie zapięciem jest Abus Granit CityChain XPlus 1060.  Przejdźmy zatem do sedna i zajmijmy się wspomnianym łańcuchem, sprawdzając, jakie zalety posiada.

prezentacja łańcucha Abus Granit CityChain XPlus 1060 z zaletami

Zapięcie Abus Granit CityChain XPlus 1060 – dokładna specyfikacja

Zapięcie Abus Granit CityChain XPlus 1060 występuje w czterech wariantach. Do wyboru mamy różne długości, a są to odpowiednio: 85cm, 110cm, 140cm oraz 170cm. Jeśli chodzi o wagę, to sytuacja przedstawia się następująco:

  • 85cm – 2,1 kg
  • 110cm – 2,65 kg
  • 140cm – 3,26 kg
  • 170cm – 3,75 kg

Zdecydowanie jest to wyposażenie, którego obecność odczujemy. Jestem jednak przekonany, że lepiej poczuć na plecach kilka kilogramów więcej niż boleśnie odczuć skutki kradzieży roweru. Poza tym waga łańcucha nie powinna dziwić, mamy tu bowiem do czynienia z łańcuchem, którego ogniwa mają grubość aż 10mm. Zarówno sam łańcuch, jak i obudowa oraz zamek wykonane zostały z hartowanej i specjalnie wzmocnionej stali, której niemal nie sposób zniszczyć.

Na uwagę zasługuje też fakt, że Abus Granit CityChain XPlus 1060 posiada 15, czyli maksymalny możliwy do osiągnięcia stopień bezpieczeństwa w skali firmy Abus. Firma Abus wyposażyła swój produkt w kilka technologii, które znacząco zwiększają jego walory ochronne. Pierwszą z nich jest X-Plus, dzięki której zamek jest odporny na wszelkiego typu manipulacje, mające na celu jego otwarcie. Jednym słowem, można to zrobić tylko za pomocą dedykowanego klucza. Zamek jest dodatkowo zabezpieczony obudową, która chroni go przed kurzem i brudem.

technologie wykorzystane podczas produkcji zapięcia CityChain XPlus 1060

Druga technologia to Power Link. Odpowiada ona za bezpośrednie połączenie łańcucha z zapięciem w taki sposób, aby nie było ono słabe i wrażliwe na uszkodzenia, jak często ma to miejsce w przypadku innych zabezpieczeń. Zastosowano tu również technologię Power Cell, która sprawia, że łańcuch Abus Granit CityChain XPlus 1060 jest wyjątkowo odporny na rozrywanie i uderzenia. Mamy tu zatem kawał solidnej specyfikacji. A jak to wygląda w praktyce?

Pozytywne pierwsze wrażenie

Łańcuch Abus Granit Citychain XPlus 1060, który dostał się w moje ręce to wersja 110 centymetrowa. Uważam, że to rozsądny wybór, ponieważ taka długość powinna pozwolić na przypięcie roweru do różnego typu elementów infrastruktury, a waga nie przekracza magicznej bariery 3 kilogramów. Na uwagę zasługuje fakt, że w komplecie dostajemy dwa klucze, z czego jeden jest wyposażony w podświetlenie LED. Od siebie dodam, że firma ABUS oferuje możliwość dorabiania kluczy. Istnieje także bardzo fajna opcja użytkowania jednego klucza Abus do wielu przedmiotów. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Abusa.

Po wzięciu do ręki tego zapięcia od razu widać wysoką jakość wykonania i czuć, że to naprawdę solidne zabezpieczenie. Ten kawał grubego łańcucha z powodzeniem mógłby służyć nie tylko jako zapinka do roweru, ale również jako broń jednego z gladiatorów w starożytnym Koloseum. Nic więc dziwnego, że od razu doceniłem otulającą go warstwę materiału, która jest wystarczająco mocna, żeby uchronić ramę przed zarysowaniami i obiciami. Wszystkie części są ze sobą dobrze spasowane i nie ma mowy, żeby coś tu odpadło, czy się poluzowało. Zamek naprawdę nie daje opcji jakichkolwiek manipulacji, ale otwarcie przy pomocy dołączonego klucza jest naprawdę proste i szybkie. Trzymając ten łańcuch w ręce, człowiek od razu wie, że jego zakup był dobrym wyborem i że od tej chwili jego rower będzie odpowiednio zabezpieczony.

Granit CityChain XPlus 1060 w praktyce

Jak w praktyce sprawdza się łańcuch Granit CityChain XPlus 1060? Nie było dla mnie zaskoczeniem, że naprawdę bardzo dobrze. Długość 110cm okazała się wystarczająca do wygodnego przypięcia jednego roweru na przykład do poręczy, czy specjalnego stojaka. Na uznanie zasługuje materiałowa osłona łańcucha. Rama jest dobrze chroniona i mimo naprawdę dużych rozmiarów i sporej wagi łańcucha Abus Granit CityChain XPlus 1060, nie powstają na niej zarysowania.

Abus umożliwia dorobienie klucza do naszego zapięcia

Minusem jest, niestety, waga, która sprawia, że wożenie łańcucha w plecaku, powoduje pewien dyskomfort. Tego jednak nie da się uniknąć, jeżeli naszym zamiarem jest posiadanie zabezpieczenia odpornego na zniszczenia. Przydatne jest także ledowe podświetlenie w jednym z dołączonych kluczyków, dzięki któremu otwieranie zapięcia po zmroku nie sprawia większych problemów. Szarpanie i jakiekolwiek próby poluzowania zabezpieczenia nie robią na nim żadnego wrażenia. Nie miałem okazji przekonać się, jak wygląda to w przypadku próby kradzieży przez “profesjonalnego” złodzieja, jednak jestem pewien, że bez narzędzi sporego kalibru i sporej ilości czasu nie miałby szans z testowanym przez nas zapięciem. A przecież o to właśnie chodzi.

Szukasz zapięcia? Wybierz Granit CityChain XPlus!

Jeżeli jesteś osobą, która często zostawia swój rower bez opieki, zostawiając go przed pracą lub pod sklepem, wybór zapięcia Granit CityChain XPlus będzie dobrą decyzją. Cena jest dość duża, jednak biorąc pod uwagę wartości rowerów, to dosłownie kropla w oceanie, jeżeli w wyniku braku zabezpieczenia doszłoby do kradzieży i musiałbyś kupować nowy rower.

Zapięcie rowerowe Abus Granit CityChain XPlus 1060 charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i innowacyjnymi technologiami, które czynią je niemal niemożliwym do sforsowania bez naprawdę potężnego i ciężkiego sprzętu. To prawdziwa gwarancja bezpieczeństwa, a dodatkowo, firma Abus oferuje dorabianie dodatkowych kluczy. Jedynym minusem jest dość duża waga, ale biorąc pod uwagę, że łańcuch będziesz wozić na rowerze, myślę, że nie musisz się nią za bardzo przejmować i śmiało możesz wybrać to zabezpieczenie. Zyskasz w ten sposób spokój ducha i pewność, że Abus Granit CityChain XPlus 1060 nie pozwoli złodziejom ukraść drogiego twojemu sercu jednośladu.

Udostępnij