Akcesoria rowerowePorady

Chemia rowerowa czyli środki które musisz znać

Chemia rowerowa czyli środki które musisz znać

Rower sprawny to rower który nie boi się brudu, bo brudzi się czysty. Przewrotnie tak właśnie powinniśmy określić możliwości i charakter tego, czym jest współczesna chemia do roweru. Rower, który konserwujemy za jej pomocą, działa po prostu lepiej, dłużej i jest mniej podatny na uszkodzenia. No i – zupełnie poza tym praktycznym wymiarem – lepiej wygląda. Na sprawnym, czystym rowerze chce się jeździć. A on odwdzięcza się zmniejszeniem częstotliwości awarii. Oto nasz krótki przewodnik – chemia rowerowa dla każdego. Czego zatem potrzebujesz?

Sprawdź również


Chemia rowerowa – do czyszczenia i smarowania

Zasadniczo nasze zagadnienie możemy podzielić na dwie grupy, chociaż są one umowne. Jedna z nich to wszystkie środki czyszczące, druga – smarujące, o działaniu konserwującym i zabezpieczającym. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że spora część środków stara się – czasami całkiem skutecznie – łączyć obie te funkcje. Sugerujemy jednak, by mieć kilka rodzajów tego rodzaju środków. Pozwoli nam to kompleksowo zadbać o nasz jednoślad. Z jednej strony o jego wygląd i estetykę, z drugiej – o mechaniczną sprawność.

chemia rowerowa do tarcz hamulcowych

Chemia do roweru: wyczyść i zapomnij

Jeśli umyjemy rower ciepłą wodą z mydłem i zrobimy to dokładnie, to wszystko jest w porządku. Dołóżmy do tego rzetelne smarowanie – i jest super. Jeśli chcemy jednak posłużyć się dedykowanymi środkami do czyszczenia roweru, mamy kilka plusów wynikających z tego podejścia. Przede wszystkim nie zniszczą one ważnych części, ale wywabią brud, pozwolą dłużej pozostać częściom obojętnymi na zakusy błota i wody. Środkami ogólnymi do czyszczenia roweru są między innymi:

Po umyciu roweru mamy możliwość dobrego zabezpieczenia czystej powierzchni. Taka chemia rowerowa pozwala pielęgnować lakier, elementy mechaniczne i dbać o ogólną kondycję naszego roweru. Będą to środki takie jak:

chemia rowerowa ułatwia konserwację roweru

Kto smaruje ten jedzie – chemia rowerowa dla lepszej pracy roweru

Aby po umyciu zapewnić dobre środowisko pracy układu napędowego i hamulcowego, stosuje się szereg środków chemicznych pozwalających na zapewnienie tym układom działania przez długi czas, wspierając je w walce z wodą, błotem i kurzem. Smarowanie ma tu kluczowe znaczenie i pozwala na usuwanie zabrudzeń poza obszar pracy mechanizmów, które i tak nie są osłonięte przed otoczeniem. Stosujmy więc między innymi:

  • smary – produkują je wszyscy, od Brunoxa po XLC; ceny są bardzo różne i generalnie to od nas zależy, jaki wybór będzie dla nas właściwy: tak pod kątem wielkości opakowania, jak i sposobu dozowania i przeznaczenie konkretnego smaru; stosowanie ich jest nieodzowną częścią konserwacji roweru, pozwalającą pracować mu dłużej i bezpieczniej;
  • oleje – nieco rzadsze i łatwiej docierają do trudno dostępnych miejsc; tu również mamy całą gamę producentów, kolorystyki, przeznaczenia, pojemności i sposobu aplikacji, chociaż w wypadku tego ostatniego najczęściej stosuje się małe buteleczki z dozownikiem;

Po zastosowaniu odtłuszczacza, umyciu roweru i nasmarowaniu go możemy uznać, że proces konserwacji, czy to w trakcie czy to przed sezonem jest kompletny.

czysty napęd dzięki chemii rowerowej

Czyść i jedź

Dobrze zabezpieczony rower pracuje wydajniej, generuje mniej strat wynikających z niepotrzebnego tarcia, pozwala na osiąganie lepszych wyników, czy to prędkości czy czasu jazdy. W wypadku MTB gruntowna dbałość o sprzęt przekłada się wręcz na jego długowieczność. Chemia rowerowa wychodzi naprzeciw potrzebom dzisiejszego rowerzysty i pozwala na dbanie o jednoślad zgodnie z potrzebami i możliwościami. Jednocześnie daje nam po prostu ogromną satysfakcję – ładny, dobrze jeżdżący rower to szczęśliwy właściciel, prawda?

Udostępnij