Porady

Jak skutecznie pozbyć się rdzy z roweru?

Jak skutecznie pozbyć się rdzy z roweru?

15 grudnia 1967 roku zawalił się most Silver Bridge w Stanach. Była to ogromna katastrofa, która pochłonęła sporą ilość ofiar, łączono ją też z mitycznym Człowiekiem – Ćmą (słynna legenda o Mothmanie). Zapewne bliżej prawdy była techniczna ekspertyza, która mówiła, że rdza wdarła się do jednego z kluczowych połączeń mostu na zaledwie trzy milimetry, a jego uszkodzenie spowodowało reakcję łańcuchową i w rezultacie osłabienie konstrukcji tak pechowo, że uległa zawaleniu. Rdza jest niepozorna, cicha i konsekwentna – każda porcja stali wystawiona na działanie wody i powietrza po pewnym czasie podda się korozji. Na rowerze jest to istotny kłopot, któremu jednak możemy skutecznie zawczasu zapobiegać. Zlekceważony spowoduje szybsze zużycie sprzętu a w konsekwencji – poważną awarię.

Sprawdź również


Usuwanie rdzy z roweru

Z jednej strony zapobiega się temu procesowi poprzez taki dobór materiałów, który nie rdzewieje bądź bardzo trudno poddaje się korozji, bo jest tak obrabiany chemicznie, że minimalizuje się wpływ aury. Jednocześnie każde uderzenie i rysa wystawia nasze ramy i inne elementy na atak tak zwanej „rudej”. No i czy chcemy czy nie, stal pozostaje głównym składnikiem kompozytów i elementów z jakich składa się nasz rower. Dlatego też warto wiedzieć, jak usunąć rdzę z roweru jeśli już się pojawi.

Jak pozbyć się rdzy z roweru

Jak pozbyć się rdzy z roweru?

Najlepsze do usuwania rdzy są odpowiednie środki chemiczne, które nie naruszają zbyt agresywnie elementów, a czyszczenie roweru z rdzy pozwalają wykonać niemal błyskawicznie. Mechaniczne usuwanie za pomocą szczotek czy krążków likwiduje problem tylko połowicznie – nieumiejętne przeprowadzenie takiej operacji narusza powierzchnię konstrukcji, narażając ją ponownie na atak korozji. Ochrona anodowa, w tym galwaniczna są zdecydowanie zbyt skomplikowane i drogie, by przeprowadzać je samodzielnie. Zostaje chemia – na szczęście jest na rynku odpowiedni asortyment. Rdza na rowerze pojawia się często po dłuższych okresach, gdy sprzęt zostaje odstawiony, dlatego odpowiednie środki pozwalają go dodatkowo zabezpieczyć.

Rdza na rowerze

Odrdzewiacz. Bodyguard elementów stalowych

Działanie odrdzewiacza jest podobne do działania wosku samochodowego – położony na lakierze tworzy film który oddziela powierzchnię od warunków zewnętrznych. W wypadku odrdzewiacza wnika on w spryskaną powierzchnię, rdza na rowerze zostaje rozpuszczona, twardnieje (nawet 24 godziny), po czym tworzy powłokę, która rozprasza wilgoć i jest odporna na wodę i powietrze nawet przez 12 miesięcy.

Nie ma obaw, że jakieś procesy zmyją nam środek z ramy. Po utwardzeniu będzie on praktycznie niedostrzegalny i zapobiegnie korozji na długi czas. Większość środków ma taki skład chemiczny, który jest obojętny dla plastików, lakieru i elementów elektrycznych niemniej nie poleca się pryskania kół na styku z hamulcami, opon i samych hamulców. Odrdzewiacze nie lubią się z tymi częściami rowerów i mogą powodować nieplanowane reakcje.

Zardzewiały rower

Co wybrać? Aby rdza na rowerze została prawidłowo potraktowana – wybierajmy środki przeznaczone dla rowerów. Doświadczenie rowerzystów MTB może okazać się bardzo przydatne – wiedzą doskonale jak pozbyć się rdzy z roweru i zabezpieczyć maszynę przed przyszłymi przygodami z korozją. Środki dobrane są pod kątem mocy i zastosowania. Na rynku możemy wybrać między innymi:

  • Muc-Off HCB-1; jest to genialny, idealny i najlepszy środek przeciw rdzy na rynku; zapobiega powstawaniu nowej i usuwa starą w procesie tak zwanej pasywacji (czyli zatrzymaniu korozji); puszka 400ml kosztuje 76zł, wystarcza na ochronę dużych powierzchni i nazywana jest „Magic Spray” ze względu na świetne działanie na ekstremalnie długi czas
  • Muc-Off MO-94 PTFE; 36zł; w działaniu – jak WD40 – zapobiega powstawaniu rdzy, lekko smaruje, rozprasza wodę;
  • Finish Line Chill Zone, 43zł
  • Muc-Off Sweat Protect, 40zł; tańsza wersja topowego HCB-1
  • Muc-Off eBike Ultra Corrosion Defense, 54zł, do zastosowania na e-bike’ach

Co zrobić gdy ruda wejdzie na rower?

Pojawiła się rdza na rowerze. Mam odrdzewiacz. Co teraz? Krótko i na temat:

  • powierzchnię umyj, wytrzyj i dokładnie osusz
  • zabezpiecz elementy gumowe i hamulce
  • spryskaj elementy gdzie pojawia się rdza
  • nadmiar środka wytrzyj
  • odczekaj dobę

Precz z rdzą na rowerze

Usunięte? To możesz spokojnie jeździć. Pamiętaj, że warto okresowo powtarzać proces zabezpieczania roweru przed rdzą, zwłaszcza gdy jeździsz w terenie czy dużej wilgotności. Niezależnie od posiadanego roweru i ramy.

Udostępnij