Porady

Czyszczenie łańcucha rowerowego i jego konserwacja.

Czyszczenie łańcucha rowerowego i jego konserwacja.

Czyszczenie łańcucha rowerowego to prozaiczna, aczkolwiek niezwykle ważna dla prawidłowego działania jednośladu czynność. Choć pozornie wydawałoby się, że są rzeczy znacznie ważniejsze, takie jak regulacja przerzutek, uzupełnienie olejów, centrowanie kół i tym podobne, to jednak należy pamiętać, że łańcuch odpowiada za większą ilość komponentów. Łańcuch pracuje praktycznie przez cały czas, przenosząc siłę, jaką wkładamy w pedałowanie na szybkość obrotu kół, co przekłada się na prędkość jazdy. Współpracuje przy tym zarówno z korbą, jak i z kasetą oraz tylną przerzutką, jeżeli nie będzie prawidłowo zabezpieczony i pielęgnowany, szybko może ulec zniszczeniu, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia zębów w tarczach korby i kasety oraz kółka zębatego w tylnej przerzutce. Oznaczałoby to znaczne koszty, a przecież można tego uniknąć właśnie poprzez prawidłowe czyszczenie łańcucha rowerowego. Biorąc pod uwagę to, jak tanie są przeznaczone do tego środki oraz jak łatwa i szybka jest to czynność, myślę, że zdecydowanie warto poświęcić chwilkę na zadbanie o łańcuch w swoim rowerze. W tym artykule przybliżę Wam, czym jest prawidłowa konserwacja łańcucha rowerowego, a także jak powinny przebiegać czyszczenie i smarowanie łańcucha rowerowego. Zacznijmy zatem od początku.

Zanim zaczniesz czyszczenie łańcucha w rowerze

Pierwszą czynnością, której powinieneś się podjąć, zanim zaczniesz czyszczenie łańcucha w rowerze, jest dokładna ocena jego stanu i stwierdzenie, czy nie nastąpiło już jakieś uszkodzenie, które eliminuje jego dalszą eksploatację. Aby to zrobić, najlepiej jest podnieść tylne koło i powoli przekręcać pedał, wprawiając cały napęd w ruch. Na sam początek sprawdź, czy twój łańcuch nie wymaga smarowania. Dokładnie przyjrzyj się każdemu ogniwu, aby stwierdzić, czy nie zalega tam brud lub rdza. Sprawdź również, czy nie występuje zjawisko tak zwanego “ciasnego” ogniwa, czyli takiego, które nie przechodzi płynnie przez wózek tylnej przerzutki. Wprawiając łańcuch w ruch, zwróć też uwagę, czy nie wydaje niepożądanych odgłosów, takich jak piski, czy skrzypienie. Jeśli zauważysz brud, brak smaru, rdzę czy dziwne odgłosy wydawane przez obracający się łańcuch, oznacza to, że musisz zabrać się za czyszczenie łańcucha rowerowego i jego smarowanie. W tym miejscu zaznaczę, że możliwe jest czyszczenie łańcucha rowerowego bez zdejmowania, co na pewno ucieszy każdego, kto nigdy nie podejmował się tej czynności. Zacznijmy od tego, czym właściwie wyczyścić łańcuch.

Czyszczenie łańcucha rowerowego cleanerem muc off

Czym czyścić łańcuch rowerowy i jak to zrobić

Na rynku jest wiele środków czyszczących, dlatego, jeżeli zastanawiasz się czym czyścić łańcuch rowerowy, nie martw się, bez problemu znajdziesz odpowiedni środek do czyszczenia łańcucha rowerowego. Przykładem może być choćby prosty w użyciu i wygodny w aplikacji Muc-Off Drivetrain Cleaner. Aby dobrze wyczyścić łańcuch, przyda Ci się również szczotka. Może to być specjalna, przeznaczona do tego celu szczotka, która jest skonstruowana w taki sposób, że wystarczy założyć ją na łańcuch, przytrzymać i kręcić kołem, ale dobrze sprawdzi się również nawet zwykła, dostępna w każdym markecie szczoteczka do zębów. Możesz także użyć specjalnego narzędzia przeznaczonego do czyszczenia łańcuchów, które dostępne jest w każdym, dobrym sklepie rowerowym, choćby w internetowym sklepie rowertour.com.

Kiedy już wyczyścisz swój łańcuch, warto przetrzeć go czystą, suchą ścierką, najlepiej z mikrofibry, dzięki temu usuniesz wilgoć, a smar będzie trzymał się jeszcze lepiej. Jeżeli wykonałeś te czynności, przejrzyj jeszcze raz cały łańcuch, ogniwo po ogniwie, aby stwierdzić, czy usunąłeś cały brud i rdzę. Jeżeli tak – brawo, czyszczenie łańcucha rowerowego masz już za sobą. Warto też raz na jakiś czas zdejmować cały łańcuch, ponieważ daje to możliwość zanurzenia go w rozpuszczalniku do łańcuchów i precyzyjnego wyczyszczenia. Poza czyszczeniem należy jednak zadbać też o jego odpowiednie zabezpieczenie, a więc dobrze go nasmarować. Zacznijmy od tego, czym można to zrobić, aby mieć gwarancję, że łańcuch będzie dobrze zabezpieczony i nagrodzi nas prawidłową pracą.

czyszczenie łańcucha rowerowego szczotkami

Czym smarować łańcuch rowerowy

Skoro czyszczenie łańcucha rowerowego masz już za sobą, trzeba teraz go nasmarować, z kolei, żeby przejść przez ten proces, musisz najpierw wiedzieć, czym smarować łańcuch rowerowy. Na rynku jest wiele środków, przytoczę jednak te, które najlepiej zabezpieczą twój łańcuch. Pierwszym z nich jest Finish Line Teflon Plus smar do łańcucha z dodatkiem teflonu, który nie tylko smaruje, ale też zabezpiecza przed ponownym zabrudzeniem.

Doskonale sprawdzi się także Finish Line Cross Country smar do łańcucha, który najlepiej sprawdza się w suchych warunkach, gwarantując płynną i efektywną pracę całego napędu i chroniąc jego komponenty przed uszkodzeniem. Zdecydowanie wartym uwagi jest również Shimano PTFE Lube smar do łańcucha na suche warunki. Podobnie jak Finish Line Teflon Plus, tu również dodano teflon, dzięki czemu smar chroni przed brudem i doskonale pielęgnuje łańcuch. Wymienione smary to idealne preparaty do smarowania łańcucha i na pewno zagwarantują jego odpowiednią pracę i długi czas eksploatacji. Są łatwo dostępne, a przy tym ceny naprawdę są niskie, występują też w różnych pojemnościach, dzięki czemu kupisz tyle, ile uznasz za stosowne. Przejdźmy teraz do samej czynności smarowania łańcucha.

finish line smary do łańcucha na różne warunki

Smarowanie łańcucha rowerowego – szybko i efektywnie

Jeżeli zaopatrzyłeś się już w odpowiedni smar, możesz śmiało zabrać się za smarowanie łańcucha rowerowego. Nie martw się, ta czynność to już czysta przyjemność, która zajmuje dosłownie chwilę.  Zacznij aplikować smar na środek łańcucha, usytuowanego na środku kasety poprzez wyciskanie na jego powierzchnię preparatu i jednoczesne obracanie korby. Kiedy smar w całości pokryje łańcuch, zmień po kolei wszystkie biegi, aby smar pokrył także korbę i kasetę. Możesz zaaplikować go również do tylnej przerzutki, a dokładnie w jej ruchome elementy. Jeżeli zaaplikowałeś za dużo smaru, nie martw się, wystarczy, że wytrzesz go delikatnie ściereczką z mikrofibry.

smarowanie łańcucha rowerowego smarem finish line na warunki mokre

Czyszczenie łańcucha w rowerze

Jak sam widzisz, czyszczenie łańcucha w rowerze to proces prosty i całkiem przyjemny. Nie zajmuje dużo czasu ani energii, nie pochłania także dużej ilości pieniędzy. Wręcz przeciwnie, odpowiednie czyszczenie łańcucha rowerowego pozwala uniknąć kosztów związanych z wymianą uszkodzonego łańcucha i zniszczonych przez niego elementów napędu, a także cieszyć się płynną i efektywną pracą całego układu napędowego i komfortową jazdą.

Udostępnij