Skoczek Pogo znany też jak Pogo Stick to drążek do skakania składający się z uchwytów po jednej stronie oraz sprężyny i podstawek z drugiej. Jest sprzętem do ćwiczeń dla osób dorosłych i zabawką dla dzieci. Pogo skoczek jest elastyczny, dostosowuje się do wszystkich rozmiarów i wysokości utrzymując wagę do 70 kg. Podstawa nośna zapewnia pewny chwyt a otwory uwalniają powietrze, które przy skoku uwalnia dźwięk. Mogą go używać dzieci od 6 lat chociaż specjaliści od fizjoterapii proponują by skakały starsze dzieci dla bezpieczeństwa.
Sprawdź również
Spis treści
Co to jest Pogo Stick?
Historię Pogo można wypatrywać już od 1919 roku. Wtedy to projektant zabawek pochodzący z USA wymyślił Pogo Stick. Nazywał się George Hansburg. Początkowo produkcja rozwijała się w Niemczech ale z biegiem czasu doszła do innych krajów.
Sposób działania jest niezwykle łatwe. Wystarczy chwycić głównych uchwytów, postawić obie stopy na podstawkach i podskoczyć z jednoczesnym zachowaniem równowagi. Zanim zaczniesz skakać rozciągnij wszystkie mięśnie w rozgrzewce szczególnie te w brzuchu i nogach.
Wybierz równy teren. Sprawdzą się boisko, hala, duże pomieszczenie z podłogą antypoślizgową.
Dlaczego warto spróbować skakania na Pogo Stick?
Skakanie na Pogo wzmacnia mięśnie, szczególnie mięśnie nóg, brzucha i rąk. Regularność w ćwiczeniach poprawia sprawność i koordynację ruchową. Pomaga w rozwijaniu koncentracji na jednej rzeczy czyli “nie spaść”. Jednocześnie daje umiejętność łapania równowagi.
Dzieci będą się świetnie bawić podczas skoków. Ogólnie ludzie w bardzo młodym i młodym wieku mają w sobie tyle energii, że nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu co nierzadko denerwuje dorosłych. Pogo Stick to idealny sposób na wyładowanie nadmiaru sił w ciele tak jak spacer dobrze robi psom. Od razu po wejściu na kijek poczujesz wzrost adrenaliny i innych hormonów odpowiedzialnych za uczucie radości i ekscytacji. Dobra zabawa to lepszy sen w nocy, a więc ten niepozorny sprzęt dobrze robi na zdrowie.
Dorośli mogą wykorzystać sticka Pogo jako przygotowanie do innych dyscyplin pokroju motocrossa, nartów lub snowboardzie. Tak, chodzi między innymi o łapanie równowagi.
Wybór odpowiedniego Pogo Stick dla początkujących
Na etapie wyboru kija Pogo i zakupów warto zwrócić uwagę na kilka elementów mających ogromny wpływ na późniejsze efekty zdrowotne i nie tylko:
- Lekkość konstrukcji kija
- Antypoślizgowa stopka
- Potężny i solidny system sprężynowy
- Drążki mają limity wagowe dlatego poszukaj informacji o maksymalnym obciążeniu
- Antypoślizgowe podnóżki
- Wysokość drążka
- Certyfikaty zgodne z zasadami bezpieczeństwa
- Gwarancja/gwarancje na sprzęt
Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas skakania
Gdy skaczesz lub ogólnie energicznie się ruszasz na urządzeniu jesteś narażony na bycie kontuzjowanym. Zawsze pamiętaj o podstawowej ochronie własnego ciała, a więc dobry oddychający jak najbardziej wytrzymały kask, miękkie wytrzymałe ochraniacze na kolana i nadgarstki.
Nieważne ile masz lat, czy jesteś dzieckiem czy dorosłym powinieneś używać drążka na suchej, nieślizgającej się powierzchni. Na nogach miej buty sportowe- nie rób tego w skarpetkach lub co gorsza na boso.
Nie podskakuj za mocno- tak jak wyskoczyłeś spadniesz z taką samą siłą. Szczególnie podczas samej nauki zachowaj ostrożność i upewnij się, że tam gdzie zamierzasz skakać nie znajdują się przeszkody mogące wyrwać Cię z koncentracji. Chyba nikt nie chce ulec wypadkowi.
Pierwsze kroki – jak zacząć skakać na Pogo Stick?
Przed każdym skakaniem na Pogo Stick najlepiej zrobić sobie rozgrzewkę, która uchroni przed atakiem skurczów mięśni i wzmocni ciało tak, że z każdym razem będziesz czuł się wzmocniony. Całe Twoje ciało wytrzyma dłużej i więcej uda Ci się zrobić skoków.
Nie ma konkretnych ćwiczeń na Pogo ale skoro skakanie na nim działa na brzuch i kończyny to można potrenować tak jak biegacze, którzy również skupiają się na górnych partiach ciała. O jakich przykładowo ćwiczeniach mowa?
ŚCIĄGANIE RAMION – w pozycji stojącej unieś ręce nad głowę, ściągnij ręce do tyłu za głowę
UNOSZENIE RAMION NA BOKI Z OBCIĄŻENIEM – Zamiast ciężarków możesz użyć butelek. W pozycji pochylonej odwódź ramiona na boki ręce mając napięte.
ZGINANIE PRZEDRAMION W PODPORZE TYŁEM – Oprzyj dłonie na brzegu krzesełka, ciało miej napięte, opuszczaj się ramionami następnie odpychaj się z powrotem do wyprostu
PLANK CLIMBERS – Ustaw się w pozycji deski opierając się na przedramionach. Prostuj po kolei ręce w łokciach, zginaj ręce pamiętając aby je zmieniać, schodź z jednej i z drugiej
PŁYWANIE LEŻĄC NA BRZUCHU – na brzuchu podnieś grzbiet do góry, rękoma wykonuj ruchy jak podczas pływania w stylu żabki
POMPKA – w pozycji poziomej obniżaj się twarzą następnie podnieś tułów
Częste błędy początkujących i jak ich unikać
Zwłaszcza na początku swojej przygody z kijem Pogo zdarzają się dość często błędy, których unikają osoby zaznajomione z tym sposobem spędzania wolnego czasu. Pierwszym i chyba jednym z karygodnych jest zapomnienie o kasku i ochraniaczach. Na serio chcesz zrobić sobie dziurę w czaszce lub skręcić niezabezpieczone nadgarstki? Wydaje nam się, że nie. To samo gdybyś jechał rowerem na ruchliwej drodze: po prostu nie. Wszystkie sklepy sportowe mają kaski we wszystkich wzorach i kolorach. Sprzedawca pomoże wybrać odpowiedni dla Ciebie i Twoich bliskich.
Brak rozgrzewki i skakanie na sztywne nieprzygotowane ciało. Zacznijmy od tego, że jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Skurcz mięśni może pojawić się wszędzie, o każdej porze dnia i nocy szczególnie jeśli w ciele brakuje magnezu i mięśnie odzwyczaiły się już od pracy. Zanim w ogóle wejdziesz na swój kij daj ciału przyzwyczaić się do ruchu: niech przyspieszy bicie serca, mięśnie się rozluźnią. Nie rób niczego “z zaskoczki” dla organizmu, to niezdrowe.
Nieprawidłowa dieta. To już jest kwestia związana z ruchem jako ogółem ale skakanie się mieści w tej kategorii. Witaminy, magnez, węglowodany, odpowiednia ilość cukru i oczywiście nawadnianie organizmu nie tylko doda mu energii ale też ochroni przed nieprzyjemnymi niespodziankami.
Zbyt mocne skakanie. Im mocniej skaczesz, tym więcej i szybciej zużywasz ograniczonej energii swoich mięśni i zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia skurczów.