Porady

Czy można jeździć na rowerze będąc w ciąży?

Czy można jeździć na rowerze będąc w ciąży?

Oczywiście jeśli ciąża jest zdrowa i lekarz nie przedstawi przeciwwskazań przyszła mama może jeździć na rowerze. W drugim trymestrze i trzecim wskazana jest przez lekarzy najwyższa ostrożność.  Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Natomiast jazda na rowerze w ciąży jest w  Polsce tematem bardzo kontrowersyjnym.

Sprawdź również

Czy będąc w ciąży mogę jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze jest zdrowa – pomaga dobrze dotlenić organizm. Możesz jechać w takim tempie i tak długo jak masz ochotę. Zatem wysiłek możesz ograniczyć do minimum, przy okazji czerpiąc przyjemność z uprawiania ulubionej aktywności sportowej. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli wyczynowej jazdy górskiej – z tego absolutnie musisz zrezygnować. Jednak relaksująca przejażdżka ścieżkami rowerowymi z pewnością nie zaszkodzi. 

Warto jak najczęściej wsiadać na rower już na etapie planowania ciąży. Przygotowanie organizmu do ogromnego wysiłku jakim jest ciąża i poród z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Wysportowana przyszła mama łatwiej znosi typowe dolegliwości ciążowe. Dobrze wytrenowane mięśnie brzucha i kręgosłupa uchronią Cię przed dotkliwymi bólami pleców, gdy brzuszek zacznie rosnąć. 

Jazda rowerem w trakcie ciąży

Jazda na rowerze w ciąży zapobiega powstawaniu żylaków, ponieważ pozytywnie wpływa na prawidłowe krążenie krwi. Umiarkowana aktywność sportowa w ciąży wystarczy, aby ustrzec się przed cukrzycą ciążową lub nadciśnieniem. Prawidłowo dotleniony organizm mamy to również duża korzyść dla rozwijającego się maluszka. Co więcej jazda na rowerze pomoże rozładować stres i choć odrobinę osłabi działanie szalejących hormonów, które powodują nagłe zmiany samopoczucia. 

Aktywność fizyczna podczas ciąży to najlepszy sposób, aby szybko powrócić do sprawności po porodzie. Kiedy urodzi się maluszek Twoje ciało szybciej się zregeneruje, łatwiej będzie Ci wrócić do szczupłej sylwetki. Młoda mama musi mieć dużo energii do tego, aby przetrwać nieprzespane noce i mimo to zachować dobre samopoczucie. 

Kiedy nie jeździć na rowerze w ciąży?

Głównymi przeciwwskazaniami do jazdy w ciąży są:

  • ciąża mnoga,
  • cukrzyca ciężarnej,
  • przodujące łożysko,
  • anemia,
  • nadciśnienie,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • poronienia w przeszłości,
  • krwiaki na macicy, 
  • ryzyko porodu przedwczesnego.

Jeśli jesteś jednak mamą, która wcześniej nie uprawiała sportu to lekarze nie zalecają treningów rowerowych przyszłym mamą. Treningi rowerowe to propozycja dla aktywnych mam u których lekarze nie stwierdzili żadnych patologicznych przeciwwskazań.

Rower a wczesna ciąża

Wiele kobiet regularnie jeździ na rowerze i siłą rzeczy zdarza im się to również w pierwszym trymestrze ciąży – w końcu często jeszcze wtedy o niej nie wiedzą. Jazda na rowerze ciąży tak wczesnej jest, jak już wspomnieliśmy, dobrym rozwiązaniem, jeśli młoda ciężarna wcześniej ćwiczyła i otrzymała zgodę lekarza. Brzuch nie jest jeszcze duży, więc nie pojawiają się zaburzenia równowagi a ryzyko dla przyszłej mamy i dziecka jest najmniejsze. Warto żeby każda kobieta przy nadziei pamiętała jednak, że może szybciej się męczyć – w końcu ma ze sobą pasażera.

Rower w trakcie ciąży rozwija ciało

Rower stacjonarny jako alternatywa dla zwykłego roweru

Jeśli boisz się jeździć na rowerze w ciąży, rowerek stacjonarny może okazać się ciekawą alternatywą dla Twojego ulubionego rodzaju wysiłku. Efekty jazdy na rowerze stacjonarnym w ciąży są bardzo podobne do tych, uzyskanych podczas tradycyjnej przejażdżki – ciężarna kobieta unika natomiast ryzyka przewrócenia się czy zderzenia z innym uczestnikiem ruchu drogowego. Dodatkowo jazda na rowerku stacjonarnym w ciąży likwiduje problemy z równowagą spowodowane rosnącym brzuchem – w końcu sprzęt nie rusza się z miejsca.

Decydując się na tę formę wysiłku warto pamiętać jedynie o tym, by podnieść wyżej kierownicę – rowery stacjonarne raczej nie mają budowy podobnej do rowerów miejskich, a nisko położona kierownica może wymuszać pochyloną pozycję i jazdę, która będzie obciążała brzuch, przez co każda jazda rowerem w ciąży na takim sprzęcie, będzie mniej wygodna i bezpieczna.

Podsumowanie

 rower w ciąży może okazać się świetnym sposobem na ćwiczenia i relaks – pod warunkiem, że będziesz używać go z umiarem jednak młode mamy obawiają się surowej oceny społeczeństwa. To błąd – każda forma aktywności uprawiana z rozsądkiem doskonale wpłynie na zdrowie i samopoczucie ciężarnej. Dlatego jeśli lekarz nie zabronił Ci uprawiania sportu i lubisz jeździć na rowerze – śmiało możesz to robić. 

Udostępnij