Akcesoria rowerowe

Jaki uchwyt na telefon do roweru wybrać?

Jaki uchwyt na telefon do roweru wybrać?

Rembrandt czy Einstein byliby zawiedzeni widząc, co robimy z naszymi smartfonami – mając do dyspozycji taki ogrom wiedzy na wyciągnięcie ręki czasami traktujemy je tak rozrywkowo, jak tylko można. Na całe szczęście nie wszyscy – smartfon stał się naszym swoistym centrum dowodzenia wszechświatem, przydatnym o tyle, o ile właśnie chcemy tę przydatność wykorzystać. Znalazł się nie tylko w naszej kieszeni, ale w szaszetce podczas treningu biegowego, na siłowni, a na rowerze zaczął spełniać rolę pokładowego komputera, łączącego się z wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi jak smartwatche, pulsometry i liczniki.

Wszystkie dane można potem zebrać by zapisać je w atrakcyjny sposób – to już dziś standard. Ale oprócz dobrego smartfona, trzeba mieć dobrze dobrany uchwyt na telefon do roweru, aby zabezpieczyć go mechanicznie przed uszkodzeniami i umożliwić mu pracę. Na rynku jest bardzo dużo akcesoriów tego typu – produkowane są na masową skalę, tak przez producentów telefonów, jak i wszelkiego rodzaju wykonawców z Chin, które często kuszą niską ceną, ale ich stabilność i jakość są iluzoryczne. Jak więc wybrać dobry uchwyt na telefon do roweru? Jest kilka opcji, najważniejsza – to musi być dedykowane urządzenie wyprodukowane przez firmę, która się na tym zna i umiejętnie połączy doświadczenia ze świata rowerów z tymi które dyktują producenci telefonów.

Uchwyt rowerowy na telefon – mała rzecz, duży efekt

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego ważne jest wykonanie i poziom zdawałoby się tak błahego elementu, wyobraźcie sobie, że za wyprodukowanie takiego elementu jak uchwyt na telefon do roweru bierze się miejscowa piekarnia, producent zniczy albo cementownia. Uważacie, że to dobry pomysł? Oczywiście że nie. Dlatego nie bójmy się korzystać z doświadczenia ludzi, którzy wiedzą, jak temat „ugryźć”. Dla naszych potrzeb pracuje cała gama firm, mająca w zanadrzu odpowiednie materiały i rozwiązania chroniące nasze bądź co bądź drogie smartfony. Możemy wybierać między urządzeniami mniej i bardziej skomplikowanymi, ale pamiętajmy o kilku podstawowych zaletach dobrego uchwytu. Są to:

  • mocne i pewne połączenie telefonu z elementami kierownicy lub ramy
  • przynajmniej częściowa amortyzacja wstrząsów
  • pewne i łatwe łączenie telefonu z uchwytem
  • w wypadku pokrowców wodoszczelnych montaż nie osłabia połączeń i bezpieczeństwa
  • jakość materiałów
  • przemyślana konstrukcja
Uchwyt na telefon przymocowany na kierownicy

Jak widać, doboru dokonujemy na podstawie takich samych wytycznych jakimi moglibyśmy się kierować przy innych elementach jak sakwy, pokrowce czy liczniki. Ważne jest, by wybrać mądrze – dobry element będzie chronić nasze urządzenia, wytrzyma z nami długi czas, pokona wiele trudności i nie zmąci radości z jazdy.

Uchwyt do roweru na telefon – przykładowe oferty

Generalnie świetnym pomysłem w produkcji uchwytów było wprowadzenie innowacyjnego systemu Twist & Lock. Jeśli się na niego spojrzy – tak: uchwyt rowerowy na telefon z takim zapięciem łudząco przypomina sposób montowania znany z liczników Garmin, przy czym w wypadku smartfonów wymagane jest zamontowanie na nich odpowiedniego pokrowca lub uchwytu na tylnej ściance. Po jego przyklejeniu smartfon wpina się w uchwyt systemu i przekręca o 90 stopni. Takie rozwiązanie rozwinęła do perfekcji przodująca firma w tym segmencie – SP Connect.

Przez lata producent zajmował się mocowaniami kamer sportowych i zapięciami snowboardowymi, dlatego to doświadczenie przeniesione na rower tak dobrze się sprawdza. Cena – około 200 zł za model Bike Mount Pro – może wydawać się wysoka, ale otrzymujemy klasowy produkt, który wykonany jest przede wszystkim z aluminium, daje wszechstronne możliwości regulacji i jest uniwersalny. SP Connect wykonuje kilka rodzajów mocowań – Bike Mount Pro ma klasyczne, nie wymagające narzędzi rozwiązanie w postaci obejmy na dowolną część kierownicy, ale można kupić także model Stem Mount Pro, który mocujemy w miejscu grzybka sterów.

Takie połączenie gwarantuje bezpieczeństwo i swobodę obsługi, ale wszystko zależy od naszych preferencji. SP Connect produkuje też etui dla większości popularnych modeli smartfonów obecnych na rynku wraz z uniwersalnym mocowaniem pasującym do zapięcia Twist & Lock – w tym Samsunga i iPhone’a. Tańsze mocowania tej firmy znajdziemy już za 110 zł, warto jednak w nie zainwestować – są to topowe, mocne elementy na dłuższy czas. Podobnie można określić uchwyt na telefon do roweru firmy Fahrer, przy czym tu nie mamy systemu Twist & Lock, ale szeroką aluminiową podstawę z mocnym połączeniem rzepowym. Cena – około 90 zł – może być bardzo zachęcająca, zwłaszcza że model Spitzer dobrze pochłania uderzenia i wstrząsy. Dobre uchwyty na telefon znajdziemy też w ofercie renomowanej firmy Zefal – montaż odbywa się do kierownicy na O-Ringach, natomiast polączenie teleonu z uchwytem już za pomocą twista, przy czym zestaw Zefala zazwyczaj jest sprzedawany wraz z szczelną obudową na telefon, umożliwia korzystanie z panelu dotykowego i jest niezwykle kompaktowy. Cena to około 100 zł.

uchwyt na telefon do roweru wykorzystany w praktyce

Podobne produkty znajdziemy też w ofercie firmy Topeak – ceny to około 135zł, czy Author – w komplecie z pokrowcem 52zł. Najtańsze chwyty produkuje Bike Citizens – model Finn 2.0 to rodzaj elastycznego chwytu który opina jednocześnie i telefon i kierownicę. Na krótkie, miejskie wypady – w sam raz, zwłaszcza że cena to niewiele ponad 30zł. Ciekawym rozwiązaniem alternatywnym dla nieco droższych modeli SP Connect jest też gama produktowa SKS – dedykowane etui kosztuje nas około 60zł, natomiast uniwersalny, mocny uchwyt – 100zł. Wśród producentów dominuje chęć sprzedawania kompleksowego produktu łączącego zalety wodoszczelnego zamknięcia wraz z uchwytem, chociaż znajdziemy inne rodzaje zabezpieczeń, jak torby wodoszczelne (Ortlieb, około 100zł) czy nerki na telefon (Author Mobicell, 35-40zł).

Uchwyt rowerowy na telefon – protektor wspomnień

Mała rzecz, jaką jest uchwyt na telefon do roweru, zapewnia mu pracę którą możemy się później dzielić z innymi. Zdjęcia, zapisy tras, filmy – to wszystko jest ważne. Bezpieczny telefon to także szczegółowe dane treningowe w jednym miejscu i najważniejsze – zawsze działające źródło powiadamiania w sytuacjach kryzysowych. Rynek oferuje nam bardzo bogatą ofertę tych elementów, ale namawiamy by korzystać z produktów dedykowanych dla rowerów, tworzonych i sprawdzanych przez firmy które wiedzą, jak to zrobić – ze względów które omówiliśmy przy poprzednim akapicie. Korzyści z mądrego wyboru dobrego uchwytu dadzą nam poczucie pewności i spokoju, jakich potrzebujemy podczas jazdy i dłuższej i krótszej. Warto zatem zainwestować w dobry produkt – aby tym razem zawstydzać Rembrandta i Einsteina. Przynajmniej na rowerze.

Udostępnij