Siodełko rowerowe to integralna część każdego roweru, która musi być dopasowana do ciała każdego kolarza. Idealnie dobrane siodełko rowerowe pozwala na bardzo długą, komfortową i bezbolesną jazdę rowerem, szczególnie podczas długich podróży. Problem wielu kolarzy rowerowych polega na tym, że takie siodełko jest bardzo ciężko dopasować pod siebie ze względu na brak rzetelnych informacji w tym zakresie. Bardzo często się zdarza, że kolarze po zakupie losowo wybranego siodełka bardzo szybko z niego rezygnują, ponieważ po przejechaniu kilkunastu kilometrów siodełko rowerowe okazuje się mało komfortowe lub powoduje otarcia.
Wybór właściwego siodełka jest dla wielu niezmiernie trudny. Taka sytuacja jest spowodowana tym, że na rynku rowerowym jest wiele różnych rozwiązań i modeli. Taka ilość może spowodować zrozumiały zawrót głowy. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób nie wyrzucić swoich pieniędzy w błoto i jednocześnie dobrać właściwe siodełko dla siebie, które będzie Ci służyło przez długi czas.
Wybierz właściwe siodełko do roweru.
Ilu rowerzystów tyle unikalnych preferencji, dlatego zastanowimy się jakie siodełko do roweru będzie w miarę możliwości najbardziej uniwersalne dla każdego z nas. Indywidualne wymagania będziemy musieli w tym momencie pominąć, ponieważ mogłoby być ich zbyt wiele. Myśląc globalnie, podczas wybierania siodełka rowerowego musimy się tak naprawdę trzymać jedynie kilku złotych zasad, dzięki którym każdy z nas poradzi sobie z wyborem komfortowego siodła. Pierwszym krokiem do właściwego wyboru siodełka jest określenie typu roweru, do jakiego poszukujemy nowego podzespołu. Siodełko rowerowe dedykowane do rowerów górskich MTB można poznać już przy pierwszym kontakcie. Takie siodełka muszą być wygodne i umożliwiać przybieranie wielu pozycji na rowerze.
Siodełka górskie są długie, aby można było w łatwy sposób zmieniać swoją pozycję podczas podjazdów i zjazdów. Siodełko rowerowe do szosówki musi być bardzo wygodne i smukłe. Kolarze szosowi spędzają z reguły na swoich siodełkach bardzo wiele godzin, dlatego siodełko szosowe jest maksymalnie wąskie i twarde minimalizując ryzyko otarć, a jednocześnie są mega wygodne. Twarde siodełka niwelują ryzyko powstawania odparzeń. Miejskie siodełko rowerowe charakteryzuje się bardzo dużym rozmiarem, miękkością i atrakcyjnym designem. Te siodełka są nastawione wyłącznie na wygodę podczas krótkiej jazdy w ruchu ulicznym. Takie wygodne siodełko rowerowe często posiada dodatkową amortyzację w postaci sprężyn pod siodełkiem. Siodełka trekkingowe są tworzone z myślą o długich wyprawach rowerowych, więc są niezwykle uniwersalne i komfortowe. W turystyce można bardzo często spotkać także siodełka rowerowe skórzane, które bardzo często są określane mianem „idealnych” oraz najbardziej wygodnych. Każde z wymienionych powyżej rodzajów istnieje w wersjach dedykowanych zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Siodełko rowerowe damskie będzie się nieco różniło swoją budową od odpowiedników męskich. Kobiety posiadają inną budowę miednicy, dlatego ich siodełka muszą być ergonomiczne.
Kiedy już zdamy sobie sprawę, jakiego typu siodełka poszukujemy, wówczas musimy jeszcze określić jego właściwy rozmiar. Myśląc o rozmiarze, mam na myśli określenie rozstawu naszych kości kulszowych. Dzięki zmierzeniu ich odległości będziemy mogli w łatwy sposób wybrać optymalne siodełko rowerowe. Nasze siodełko musi być minimalnie szersze z każdej strony, niż wynosi nasz rozstaw kości kulszowych. Dzięki zebraniu tych danych i wyborze odpowiedniego rozmiaru siodełka zapewnimy sobie bardzo dobre podparcie zapewniające komfort w trakcie długich wypraw rowerowych. Ostatnim punktem w drodze do komfortu jest właściwe ustawienie siodełka w naszym rowerze. Regulacja ta ogranicza się jedynie do ustawienia siodełka na właściwe wysokości – regulując wysokość sztycy. Następnie należy dokonać regulacji odległości początki siodełka względem kierownicy.
Ostatnią czynnością jest wyregulowanie kąta, pod którym będzie się znajdowało siodełko rowerowe. Regulacji tych dokonujemy metodą prób i błędów i ustawienia te będą różne dla wszystkich. Warto jedynie pamiętać o tym, żeby nie oddalać siodełka zbyt daleko od kierownicy, wysokość ustawić w taki sposób, aby swobodnie dosięgać do pedałów, a kąt ustawić tak, żeby się nadmiernie nie garbić ani nie przełamywać naszego kręgosłupa. Jeżeli podczas jazdy będziemy zjeżdżać z siodełka w jedną bądź drugą stronę, to będzie to jasny sygnał dla nas, że siodełko rowerowe jest pod zbyt duży kątem w jedną stronę. Wówczas musimy zmienić ten kąt, odchylając siodełko w drugą stronę. Myślę, że nikomu nie sprawi to większych trudności.
Czy siodełko rowerowe żelowe to dobry pomysł na podróż rowerem?
Zastanawiając się nad tym, czy siodełko rowerowe żelowe będzie dobrym pomysłem na wyprawę, warto wspomnieć, że w internecie krąży wiele mitów na ten temat. Jak wspomniałem na wstępie, to twarde siodełka minimalizują ryzyko powstawania odparzeń, które podczas wielogodzinnej jazdy są praktycznie normą. Siodełko żelowe może być komfortowe, ale nie dla każdego. Osoby preferujące miękkość i amortyzację pokochają takie siodełka, natomiast inni znienawidzą. Siodełko żelowe najlepiej sprawdza się w rowerach miejskich i crossowych, natomiast do trekkingu szukajmy twardszych siodełek z dodatkową amortyzacją.
Wybór wygodnego siodełka do podróży to kwestia indywidualna i nie ma tutaj cudownego przepisu na sukces. Na rynku rowerowym istnieje bardzo dużo modeli siodełek przeznaczonych do różnych typów rowerów. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze kupując dedykowane do trekkingu siodełko rowerowe, będziemy zadowoleni. Siodełko rowerowe, które będzie dla nas komfortowe podczas podróży może być równie dobrze siodełkiem szosowym, górskim lub miejskim. Najważniejsze jest, aby kierować się wspomnianymi w artykule zasadami i wybierać twarde siodełka, które posiadają dopasowaną do nas szerokość. Dodatkowo wybierając się w rowerową podróż, wybierajmy modele z dziurą w środku. Taki otwór zapewnia dużo lepszą cyrkulację powietrza, która zapobieganie powstawaniu dyskomfortu i nie będzie uciskać naszych miejsc intymnych.