Abus Airbreaker to kask produkowany przez markę Abus oferowany w sklepie rowerowym rowertour.com. Abus Airbreaker jest ultralekkim kaskiem szosowym zaprojektowanym przy współpracy marki Abus z profesjonalnymi kolarzami z Movistar Team. Kask jest dedykowany przez markę Abus dla profesjonalnych kolarzy szosowych. Kask ten to produkt, który bez wysiłku spełnia najwyższe wymagania sprzętowe podczas profesjonalnej jazdy na rowerze.
Marka Abus od wielu lat oferuje swoim klientom atrakcyjne kaski szosowe, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz świetnym stosunkiem oferowanej jakości do ceny. Dzięki zdobytemu w profesjonalnym sporcie doświadczeniu, a także współpracy z czołowymi zawodnikami wyścigów kolarskich z całego świata marka Abus może produkować pełnowartościowy sprzęt zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Miałem przyjemność testować go w rozmiarze M przez trzy tygodnie, jeżdżąc na szosie i mogę już co nieco o nim powiedzieć.
Budowa kasku Abus Airbreaker
Abus Airbreaker jak przystało na większość oferowanych na rynku modeli kasków szosowych premium, został wykonany w znanej już i bardzo dobrej technologii In-Mold. Ponadto kask Abus Airbreaker dostał wewnątrz wzmocnienie nazywane ActiCage Lite, oznacza to, że w piance EPS, z którego został wykonany kask i który absorbuje uderzenia, został zatopiony szkielet. Taka budowa zapewnia kolarzowi pełne bezpieczeństwo w przypadku uderzenia głową o jakiś element oraz podczas upadku. Kask Abus Airbreaker jest kaskiem, którego zadaniem jest polepszenie aerodynamiki, dlatego w tym modelu zrezygnowano z użycia klasycznych klipsów wykonywanych z tworzywa. Boczne paski są ich całkowicie pozbawione, Abus zszył paski w taki sposób, aby zapewnić kaskowi maksymalną aerodynamikę i polepszając komfort. Abus nazwał to rozwiązanie z paskami systemem FlowStraps.
System regulacji polega na umieszeniu w tylnej części kasku pokrętła, dzięki któremu w łatwy sposób można zmienić jego obwód. Dodatkowo kask Abus Airbreaker posiada możliwość regulacji głębokości, na jaką nasza głowa wchodzi do kasku. Pod skorupą EPS znajduje się specjalny pasek z ząbkami, dzięki któremu można to ustawienie regulować według swoich preferencji.
Abus Airbreaker posiada także wkładki antybakteryjne, które można zdemontować i wyprać. Na pochwałę zasługuję jednak sam ich montaż, ponieważ zrezygnowano tutaj z tradycyjnego rozwiązania polegającego na umieszczeniu w środku kasku rzepów. W modelu Airbreaker wkładka jest zamocowana za pomocą trzech plastikowych śrub i według mnie jest to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Kask Abus Airbreaker dzięki swojej budowie w tylnej części jest kompatybilny z kucykiem, więc sprawdzi się doskonale w przypadku osób noszących włosy spięte w kucyk, przede wszystkim kobiet.
Wentylacja w kasku Abus Airbreaker
Jak sama nazwa modelu może nam zasugerować, kask Airbreaker kładzie największy nacisk na redukcję oporów powietrza i jestem w stanie się z tym zgodzić w stu procentach. Konstruktorzy z Abusa doskonale wiedzieli, co robią, konstruując ten kask. Już na pierwszy rzut oka widać, że kask Abus Airbreaker jest wyposażony w dużą ilość otworów wentylacyjnych. System wentylacji w tym kasku radzi sobie wprost wyśmienicie, już dawno nie miałem na swojej głowie kasku, w którym otwory wentylacyjne działałby tak dobrze jak w tym przypadku. Pomimo jazdy w różnych warunkach moja głowa nigdy się nie przegrzała. Nawet wtedy gdy było chłodniej, a ja miałem założoną pod kaskiem grubą, ocieplaną czapkę.
W tym kasku postawiono przede wszystkim na strukturę plastra miodu w innowacyjnej konstrukcji Multi Speed Design. Dzięki takiemu rozwiązaniu kask Abus Airbreaker w każdej sytuacji oferuje najlepszą możliwą aerodynamikę przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej wentylacji naszej głowy. Ta technologia wykorzystywana przy produkcji takich kasków z grupy premium rzeczywiście działa i mogłem się o tym przekonać na własnej skórze. Ponadto wspomniana konstrukcja Multi Speed Design powoduje, że wentylacja w tym kasku dopasowuje się odpowiednio do naszych indywidualnych potrzeb. Co to oznacza? Oznacza to, że w czasie wolniejszych etapów na szosie, takich jak np. wspinaczka pod górę Abus Airbreaker zapewnia nam maksymalną wentylację, natomiast podczas szybkich zjazdowych odcinków, gdy się składamy w trakcie jazdy lub na płaskim terenie zapewnia nam odpowiednią aerodynamikę.
Ile waży kask Abus Airbreaker?
Jak już wspomniałem na wstępie, kask Abus Airbreaker należy do grupy profesjonalnych i ultralekkich kasków szosowych. Po włożeniu na wagę waży zaledwie 220 gramów, co jednocześnie oznacza, że jest to kask z najwyższej półki. Kiedy pierwszy raz wziąłem ten kask do ręki, już wtedy wiedziałem, że jest niezwykle lekki. Jego niewątpliwa zaleta, czyli niska waga jest dostrzegalna od razu po założeniu tego kasku na głowę i przejechaniu kilku kilometrów. Kask Abus Airbreaker staje się nieodczuwalny po założeniu go na głowę, możemy po prostu oddać się swojemu treningowi i o nim zapomnieć na dobre. To cecha, która niewątpliwie jest zarezerwowana tylko dla kasków znajdujących się w światowej czołówce najlepszych kasków szosowych. Bardzo niska waga tego modelu zapewnia komfort, którego nie doświadczymy w kaskach z niskiej półki. Takie modele zwykle potrafią ważyć ponad 300 gramów, co skutecznie psuje radość i odczucia z jazdy.
Kask cechuje się minimalistycznym, ale profesjonalnym wyglądem i w mojej ocenie prezentuje się świetnie, szczególnie wtedy jeżeli dodatkowo mamy na sobie założoną fajną kolarską stylówkę. Kask Abus Airbreaker jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Został wyposażony w szereg cech i funkcjonalności, które stawiają go w światowej czołówce profesjonalnych kasków szosowych. AirBreaker to wzorcowa wentylacja i budowa z systemem regulacji, który doskonale dopasowuje się do naszej głowy. Abus Airbreaker jest ultralekki i w rozmiarze M waży zaledwie 220 gram, co jasno tłumaczy jego wysoki poziom przekładający się na komfort użytkowania. Według mnie marka Abus stworzyła jeden z najlepiej prezentujących się kasków na rynku rowerowym i mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu profesjonalnemu kolarzowi szosowemu.