Kajakarstwo – oto prosty sport, prosta aktywność, która nie wymaga od nas ani wielkiego zaawansowania, ani wielkich pieniędzy. W rekreacyjnej formie, kiedy zależy nam przede wszystkim na przyjemnym spędzeniu czasu na świeżym powietrzu, jest to forma idealna. Przypomina nieco rower ze swoim beztroskim, prostolinijnym podejściem – po prostu ruszaj się, wystarczy chcieć. A zaawansowanie, biegłość, jakaś wyrafinowana forma jak kajakarstwo zwałkowe czy slalom przyjdzie ewentualnie później. Jeśli nie chcesz wchodzić na ten poziom i najbardziej cieszy Cię spływanie po stojącej lub płynącej wodzie, to też w porządku. Po prostu chciej, a my zajmiemy się resztą, dostarczając Ci sprzęt i akcesoria najwyższej jakości.
Kajakarstwo to nie tylko sport, to także forma aktywnego wypoczynku. W turystycznym ujęciu pozwala na niezwykle wysmakowane, namacalne zespolenie z otoczeniem, przyrodą, ciekawymi miejscami. Daje niezwykłą perspektywę spojrzenia, jest w gruncie rzeczy w podstawowej formie aktywnością praktycznie nienarażającą nas na urazy i nie wymagającą dużej biegłości technicznej. Podstawy możemy “łyknąć” w krótkim czasie, a potem samodzielnie się rozwijać. Również zakup kajaka nie jest przeszkodą – dziś kajakarstwo jest na tyle popularne, że ceny nawet dobrych modeli znacząco spadły. Jeśli zatem myślisz, że jest to aktywność dla Ciebie – to na pewno tak właśnie jest. Spróbuj!
Kajaki dla aktywnych. Kajakarstwo jako forma aktywności
Obecnie konstruowane kajaki w pełni korzystają z technologicznego postępu. Zwłaszcza w kwestii materiałowej – obecność kompozytów jest już dziś normalna, oczywiście im większy ich procent w konstrukcji, tym jest ona zazwyczaj droższa. Niemniej do rekreacyjnego, turystycznego ruchu możemy wyznaczyć kilka rodzajów tych pojazdów. Wyróżnijmy więc:
- Kajaki turystyczne: kajakarstwo turystyczne to najpopularniejsza forma tej aktywności; łatwe do opanowania, trudne do wywrócenia, pojemne, tanie, solidne i łatwe do opanowania;
- Kajaki sportowo-rekreacyjne: kajakarstwo klasyczne oraz kajakarstwo fregatowe to te rodzaje sportu, gdzie nie wymaga się wybitnych umiejętności, ale do gry wchodzi czas – mamy zazwyczaj jakiś odcinek do przepłynięcia, gdzie mierzony jest czas;
- Kajakarstwo zwałkowe: kajak służy do pokonania mniejszych lub większych rzek, na których mamy spore natężenie trudności terenowych; im więcej – tym lepiej i tym trudniej; jest podobne do trudności jakie prezentuje kajakarstwo górskie, ale nie ma aż takich wymagań, a szlaki są zauważalnie lżejsze; chodzi o aspekt przygodowy, a nie balans na granicy możliwości;
Jeśli chodzi o sprzęt – w większości jest podobny. Są to zazwyczaj niedrogie, solidne kajaki które znajdziemy w większości wypożyczalni, oferujących również obsługę klienta przy wodzie i po zakończeniu danego spływu. Nie musimy się w zasadzie o nic martwić. Nawet większe, kilkudniowe wyprawy da się takimi kajakami pokonać i daje to naprawdę sporo frajdy.
Kajakarstwo wyczynowe – czyli jak prosta dyscyplina staje się trudna
Jeśli zaczniemy kajaka używać jako narzędzia stricte sportowego, świat wyczynu nabiera zupełnie nowego wymiaru. Zupełnie jak w przypadku roweru, to my decydujemy o podniesieniu poziomu trudności i zaawansowania. Mamy tu różne rodzaje aktywności, która wymaga od nas większego zaangażowania, częstszych treningów, doskonalenia umiejętności i wiedzy oraz droższego i lepszego sprzętu. Wyróżniamy tu takie dyscypliny jak:
- Kajakarstwo morskie, używamy tu innego kajaka – węższy i dłuższy, równie pojemny jak klasyk, ale trudniejszy do opanowania przez wzgląd na fale i charakter otwartych, ogromnych akwenów; wymaga sporej wiedzy i początkowo opieki dobrego instruktora lub grupy.
- Kajakarstwo górskie, ekstremalna forma kajakowego szaleństwa, przypominająca rowerowy downhill lub XC; pędzimy po rzekach o dużym spadku, rwących i niebezpiecznych, manewrując między sztucznymi lub naturalnymi utrudnieniami; wymaga zaawansowanego sprzętu, treningu i poziomu.
- Kajakarstwo slalomowe, tu liczy się czas i prędkość z jaką pokonujemy określony odcinek – często sztuczny tor z dużym spadkiem bądź fragment rwącej rzeki; zarówno slalom jak i kajakarstwo górskie wymagają zaawansowanego, specjalnego kajaka w którym nie liczy się pojemność, ale stabilność i zwrotność.
Kajak – czy to sport dla mnie?
Nie istnieją większe fizyczne przeciwskazania do uprawiania tej aktywności w formie rekreacyjnej. Oczywiście, po wejściu na wyższy stopień trudności, kajakarstwo jako takie zwiększa wymagania względem ciała i formy, ale kiedy traktujemy kajak jako formę turystycznej aktywności, nie ma tu żadnych przeszkód. Kajakarstwo jako aktywność rozwija, pozwala na spalanie kalorii, obcowanie z przyrodą, poznawanie świata z bardzo ciekawej, nietypowej perspektywy, szacunek dla wody i środowiska jakie generuje. Oraz otoczenia, w formie turystycznej i krajoznawczej.
Sprzyja też kajakarstwo poznawaniu równie aktywnych, ciekawych i pogodnych ludzi, takich jak śp. Aleksander Doba, polski mistrz który trzykrotnie w kajaku przepłynął Atlantyk. Był to człowiek – instytucja, człowiek – legenda, a jednocześnie: zwykły turysta, pasjonat z krwi i kości, który zarażał dzieci swoim podejściem, propagował zdrowy tryb życia i zainspirował dziesiątki osób do sięgnięcia po kajak. Możesz to zrobić i Ty – ten sport nie wymaga wiele, a bardzo dużo daje. Spróbuj – a przekonasz się, że warto. Ognisko na brzegu rzeki, spanie w towarzystwie jej szumu, piękne wspomnienia: to wszystko dziś możesz mieć. Odważ się!